Parası En Değerli Olan Ülkeler

Dünyada 208 ülke var ve neredeyse hepsinin kendi para birimi var. Bazı ülkeler tarihsel bağları olan yada kendilerini yakın hissettikleri ülkelerle aynı para birimini kullanırken, bazı ülkeler kendi para birimlerini oluşturmuştur. Şundan dolayı,”En kıymetli paraya haiz ülkeler hangileri?” ve “Bu ülkeler hangi para birimlerini kullanıyor?” benzer biçimde soruların yanıtlarını sizler için detaylı bir halde topladık.

En kıymetli para birimleri nedir?

Arap ülkeleri 2022’nin en kıymetli para birimleri listesinin başlangıcında içeriyor. Listeyi Avrupa ülkeleri takip ediyor. Dünyanın bugüne kadarki en kıymetli para birimleri listesini merak ediyorsanız gelin beraber göz atalım.

Kuveyt Dinarı (Kuveyt Dinarı)

Para birimi kodu: KWD

Kuveyt dinarı dünyanın en kıymetli para birimidir. Kuveyt minik bir ülke olmasına karşın dünyanın en kıymetli para birimine haizdir. Üstelik bu unvanını senelerdir hiçbir ülkeye kaybetmedi. Kuveyt Merkez Bankası’nın 2022 yılından itibaren dağıttığı Kuveyt dinarının Türk lirası kıymeti ortalama 50 TL’dir.

Kuveyt dinarı oranları;

 • 1 KWD = 48,70 TL (Kuveyt Dinarı / Türk Lirası)
 • 1 KWD = 3,27 USD (Kuveyt Dinarı / USD)

Gelişmiş petrol üretimi ve ihracatı ile dünyanın en varlıklı ülkelerinden önde gelen Kuveyt, istikrarlı bir ekonomiye haizdir.

Bahreyn Dinarı (Bahreyn Dinarı)

Bahreyn Dinarı
Para birimi kodu: BHD

Dünyanın en kıymetli ikinci para birimi olan Bahreyn dinarı, başka bir Arap ülkesi olan Bahreyn’e ilişkin. Basra Körfezi’nde bir ada ülkesi olan Bahreyn, ortalama 2 milyon nüfusa haizdir. Bir para birimi olan Bahreyn dinarı, 1965’ten beri tedavüldedir ve Bahreyn Merkez Bankası tarafınca basılmaktadır.

Bahreyn dinarı oranları;

 • 1 BHD = 39,19 TL (Bahreyn Dinarı / Türk Lirası)
 • 1 BHD = 2,65 USD (Bahreyn Dinarı / USD)

Bahreyn’in ana gelir deposu Kuveyt’ten meydana getirilen petrol ihracatıdır.

Umman Riyali (Umman Riyali)

Umman Riyali
Para birimi kodu: OMR

Umman, stratejik konumuna nazaran; Ekonomisi gelişmiş, yaşam kalitesi yüksek bir ülkedir. Öteki Arap ülkelerine nazaran daha azca petrol rezervine haizdir. Bununla beraber, ülkenin para birimi oldukça değerlidir. Umman, petrol rezervleri açısından dünyada 22. sırada içeriyor.

Umman Riyali döviz kurları;

 • 1 OMR = 38,34 TL (Umman Riyali / Türk Lirası)
 • 1 OMR = 2.60 USD (Umman Riyali / ABD Doları)

Umman Merkez Bankası tarafınca çıkarılan Umman Riyali dünya ticaretinde yaygın olarak kullanılan bir para birimi değildir.

Ürdün Dinarı (Ürdün Dinarı)

Ürdün dinarı
Para birimi kodu: JOD

Ürdün’ün resmi para birimi Ürdün dinarı 1950’den beri dolaşımda. Ürdün dinarı, en kıymetli para birimine haiz ülkeler sıralamasında dördüncü sırada içeriyor.

Ürdün dinarı oranları;

 • 1 JOD = 20,83 TL (Ürdün Dinarı / Türk Lirası)
 • 1 JOD = 1,41 USD (Ürdün Dinarı / USD)

Ürdün dinarının yüksek kıymetini açıklamak zor. Şundan dolayı ülke ekonomik olarak gelişmiş bir ülke değil. Petrol benzer biçimde mühim kaynaklardan da yoksundur. Bununla beraber, ülke dünyanın en kıymetli para birimlerinden birine haizdir.

İngiliz sterlini (İngiliz sterlini)

ingiliz Sterlini
Para birimi kodu: GBP

Başlangıçta İngiliz sterlini olarak adlandırılan bu para, İngiltere Bankası tarafınca basıldı ve dağıtıldı. Bugün 20’den fazla ülkede bu para biriminin kullanılmasının sebebi Britanya İmparatorluğu’dur. İmparatorluğun sömürge ülkeleri tarafınca üretilen banknotlar görsel olarak farklıdır. Fakat İngiltere Bankası tarafınca üretilenle aynı değere haizdir.

İngiliz sterlini oranları;

 • 1 GBP = 18,82 TL (İngiliz Sterlini / Türk Lirası)
 • 1 GBP = 1.27 USD (İngiliz Sterlini / ABD Doları)

Birleşik Krallık’ın resmi para birimi olan İngiliz sterlini, dünya ticaretinde kullanılan üçüncü para birimidir.

Kayman Adaları Doları

Kayman Adaları Doları
Para birimi kodu: KYD

Birleşik Krallık’ın ada ülkesi olan Cayman Adaları, bir kara para aklama yatağıdır. Bundan dolayı, dünyanın en kuvvetli para birimlerinden birine haizdir.

Kayman Adaları Doları Kurları;

 • 1 KYD = 17,76 TL (Kayman Adaları Doları / Türk Lirası)
 • 1 KYD = 1.21 USD (Kayman Adaları Doları / ABD Doları)

euro

euro
Para birimi kodu: EUR

Euro, Avrupa Birliği’nin resmi para birimlerinden biridir. Son zamanlarda Yunanistan’da yaşanmış olan kriz sebebiyle bir miktar güç kaybetse de halen dünyanın en kıymetli para birimleri arasındaki yerini koruyor.

Euro oranları;

 • 1 EUR = 16,30 TL (Euro / Türk Lirası)
 • 1 EUR = 1,10 USD (Euro / USD)

Bazı AB üye ülkeleri tarafınca basılan euro, Avrupa Merkez Bankası tarafınca dağıtılır. Dünya ticaretinde en fazlaca kullanılan ikinci para birimidir. Bugün 19 AB üyesi ülke tarafınca kullanılmaktadır.

İsviçre frangı

İsviçre Frankı
Para birimi kodu: CHF

İsviçre, dünyanın en varlıklı ve en istikrarlı ekonomilerinden biridir. Resmi para birimi olan İsviçre Frangı, dünyanın en kıymetli sekizinci para birimidir.

İsviçre frangı oranları;

 • 1 CHF = 15,41 TL (İsviçre Frangı / Türk Lirası)
 • 1 CHF = 1,04 USD (İsviçre Frangı / ABD Doları)

Avrupa’da kullanılan son frangı olan İsviçre frangı, dünya ticaretinde en fazlaca kullanılan dördüncü para birimidir.

ABD Doları (ABD Birleşik Devletleri Doları)

Amerikan Doları
Para birimi kodu: USD

ABD doları dünyada en yaygın kullanılan para birimi olmasına karşın kıymet bazında listede dokuzuncu sırada yer almıştır. Dünya para birimlerinin %62’sini oluşturan ABD doları, borsaların ve dünya ticaretinin ortak para birimidir. İlk olarak 1914’te ABD Federal Biriki Bankası’nın kurulmasıyla gösterildi.

ABD doları döviz kurları;

 • 1 USD = 14,76 TL (ABD Doları / Türk Lirası)

Dünyanın nerede ise tüm ülkeleri dolar ile tecim yapıyor. Netice olarak, ABD dolar cinsinden büyük kazançlar elde ediyor.

Kanada Doları (Kanada Doları)

Kanada Doları
Para birimi kodu: CAD

ABD Birleşik Devletleri sınırındaki Kanada’nın resmi para birimidir. Kanada doları, dünyanın en büyük beşinci biriki para birimidir. Sadece Kanada doları son zamanlarda küresel mali kriz sebebiyle ABD doları karşısında kıymet kaybederek en kıymetli para birimlerine haiz ülkeler sıralamasında onuncu sırada yer aldı.

Kanada Doları Kurları;

 • 1 CAD = 11,84 TL (Kanada Doları / Türk Lirası)
 • 1 CAD = 0,80 USD (Kanada doları / USD)

Kanada doları, dünya ticaretinde en fazlaca kullanılan 10 para biriminden biridir.

Kuveyt dinarı niçin bu kadar kıymetli?

Bir çok insan dünyadaki en kıymetli para biriminin Sterlin bulunduğunu düşünür. Fakat bu yanlış bir düşünce bu sebeple Küveyt Dinarıdünyanın en kıymetli para birimidir.

Kuveyt, dünya petrol ihracatında en büyük paya haizdir. Bu öğrenci karşılık ülke, petrol ödemelerini yalnızca kendi para birimi olan Kuveyt Dinarı ile kabul etmektedir. Bundan dolayı kendi para birimine fazlaca ciddi bir talep oluşturuyor.

Bu hamle ile Kuveyt, ABD dolarını Kuveyt dinarına çevirebilecek. Kuveyt, kendi para birimine talep yaratarak para biriminin kıymetini giderek artırıyor.

En kıymetli para birimleriyle ilgileniyorsanız, Dünya Asgari Ücret Derecelendirme Listesine de bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın