Polonya vize istiyor mu? – İçerik Haber

Polonya, bilhassa kış aylarında soğuk olmasıyla malum bir ülke olup, ilkbahar ve yazları bayağı fazla gezgin çekmektedir. Polonya ile ilgili en garip nokta, Türkiye’den ayrılanlar için vize gerekip gerekmediği. Peki, Polonya’nın vizeye ihtiyacı var mı? Türk vatandaşları için Polonya vizesi lüzumlu mi?

Polonya, Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın, onu öteki Avrupa ülkelerinden ayıran bir vize statüsüne haizdir. Sırbistan benzer biçimde birçok Balkan ülkesi benzer biçimde Polonya da vize gerektirmiyor. Başka bir deyişle, Türkiye’den Polonya’ya direkt giden vatandaşların vize başvurusu yapmasına gerek kalmamıştır.

Polonya’da 6 aydan 90 güne kadar kalabilirsiniz. Bu süre aşılmadığı takdirde Polonya vizesi lüzumlu değildir. Bu sayede Polonya’ya Pegasus, THY yada başka bir havayolu ile vizesiz gezi edebilirsiniz. Polonya seyahatiniz esnasında pasaportunuzu yanınızda bırakmamalısınız.

Polonya’ya girerken geçişlik kontrolünden geçeceksiniz. Sadece Polonya sınırında vize gerekmediğinden herhangi bir sual sorulmayacak ve ülkeye kolayca girebileceksiniz.

Özetle Polonya, umuma mahsus Türk (Bordo) pasaportu olan Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Türk Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları, 90 günü geçmemek kaydıyla 180 gün süreyle vizeden muaftır. Bu süreden sonrasında Polonya vizesi gereklidir.

Detaylı informasyon Dışişleri Bakanlığı ve Polonya makamlarının internet sayfasında mevcuttur.

YORUMLAR

Bir cevap yazın