Rusya-Ukrayna Savaşı: Ukrayna’da Çernobil Uyarısı!

Rusya’nın Ukrayna ile savaşı devam ederken Çernobil bölgesinde 31 yangın çıktı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshuk, gösterim mevzusunda uyardı. Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulunmuş oldu. Çernobil santral patlamasında ne oldu? Son ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında…

Dünyanın gözü ve kulağı haftalardır Ukrayna’dan gelen haberleri izliyor. Ülkede harp bir ayı geride bırakırken çatışmalar can almaya devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla Ukrayna’ya hücum eden Rus ordusunun Çernobil hamlesinden dünya rahatsız olmaya devam ediyor.

Bu korkuyu alevlendirmek için yeni bir izahat dünyaya geldi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereschuk, Rus güçlerini istasyonu silahlandırmakla suçladı ve ek olarak bir uyarı yayınladı.

Verescsuk, Rusya’yı işgal altındaki Çernobil elektrik santrali çevresinde Avrupa’nın çoğuna ışınım gönderebilecek “sorumsuz” eylemlerle suçladı.

“Rus ordusunun sorumsuz ve ustalaşmış olmayan eylemleri bir tek Ukrayna için değil, yüz milyonlarca Avrupalı ​​için ciddi bir tehdit oluşturuyor.”

Roşia Montanou, BM Güvenlik Konseyi’ni bölgeyi silahsızlandırmak için acil adımlar atmaya çağırdı.

Verescsuk, söz mevzusu silahlanma politikasının 1986 patlamasından sonrasında istasyonun dördüncü bloğunun üstüne inşa edilen yalıtım yapılarına zarar verme mevzusunda oldukca ciddi bir risk oluşturduğunun altını çizdi. Ukraynalı politikacı sözlerini şöyleki sürdürdü;

“Rus işgalciler her gün onlarca roket, mermi ve mayın tarama gemisi getiriyor. Nükleer santrale de kısa bir mesafede bulunan Pripyat nahiyesinde yüzlerce ton cephane depolanıyor.

Öte taraftan Belediye Başkanı Slavutych Yurgy Fomichev, Rus ordusunun bölgeyi terk ettiğini belirterek, “Rus askerleri Çernobil’de planlanan emekleri tamamladı. Şehri aradılar ve bugün bölgeyi terk ettiler. Şu anda şehirde Rus askeri yok” dedi.

Çernobil’deki Slavutych kenti, sabahın erken saatlerinde Rus ordusunun kontrolüne girerken, Slavutich belediye başkanı Yuri Fomiçev kentin Rusya tarafınca işgal edildiğini duyurdu.

Fomichev şunları söylemiş oldu: “Üç gün ilkin şehri Rus birlikleri tarafınca savaşmadan teslim etmek için bir ültimatom aldık. Sadece, şehri savunmaya kararlıydık. Sadece Slavutich, “Bugüne dek hâlâ işgal altında.

SERNOBİL ENERJİ SANTRALİ PATLAMASI

1986’da Çernobil santralindeki dördüncü reaktörde meydana gelen patlama, 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının elli katını yaydı. Bu olay dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dördüncü reaktör vakadan sonrasında kapatılmış olsa da, öteki reaktörler kapatılmadan ilkin birkaç yıl çalıştı. Yakındaki Slavutych kasabası, fabrikada çalışan işçileri barındırmak için sıfırdan tekrardan inşa edildi, sadece Çernobil bölgesinden kaldırıldı.

Çernobil artık etken bir nükleer santral olarak etkinlik göstermese de, hiçbir vakit tamamen kapatılmadı, bu yüzden hala yönetilmesi gerekiyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın