Saç Kırılmalarını Doğal Yollardan Nasıl Durdurursunuz?

Bu gönderi, maksimum uzunluğu korumak ve saçınızı uzatmak için organik olarak saç kırılmasını iyi mi durdurabileceğinizi detaylı bir şekilde açıklayacaktır!

Daha ilkin bu sitede bir yerde bahsetmiştim, organik olmaya ilk karar vermemin sebeplerinden biri, başımın yanında acıklı saç dökülmesi yaşamamdı.

Dostlar, kel noktalarım vardı ve bir süre saçlarımın uzayıp uzamayacağını bilmiyordum.

Her neyse ki, ortalama iki ya da üç endişeli aydan sonrasında, kafa derimde birazcık tüylenmeye başladı ve rahat bir nefes alabildim.

Sadece, saç dökülmem bu hikayenin arkasındaki amaçtır. Bu yüzden bugüne dek rahatlatıcı şeylere dokunuyorum ve demek istediğim, koridordan aşağı bile inmiyorum.

Sadece, yapmak istediğim nokta, organik saçlar hakkında, daha kuvvetli ve daha kolay uzaması da dahil olmak suretiyle birçok hatalı varsayımda bulundum.

Pekala, her iki mevzuda da fazlaca yanılmışım. Gerçekte, saç ne kadar kıvırcık olursa o denli kırılgan olur ve uzaması o denli zor olur. Kuyruk kırılıyor!

Bu yazıda, neyin gerçek kırılma sayıldığını gözden geçireceğiz ve organik olarak saç kırılmasını durdurmak için hangi adımları atabileceğinizi tartışacağız.

Organik Saç Kırılması Düzgüsel mi?

Saç kırılmasının düzgüsel bir fenomen bulunduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Aslına bakarsak, saçınız bir miktar kırılma yaşayabilir ve gene de sıhhatli kabul edilebilir.

Fakat sonrasında sual, ne kadar kırılmanın düzgüsel olduğu ve ne vakit endişelenmeliyim?

Bu tür bir belirleme, hakkaten haiz olduğunuz saç dökülmesinin miktarına bağlıdır. Kırılmanızın girebileceği üç değişik kategori vardır:

Minimum

Ilıman

Ağır

Bu kategorilerin her birinde, ya aşırı protein yüklenmesinden (saçınızın tellerinde fazlaca fazla protein olduğu anlamına gelir) ya da protein eksikliğinden (saç tellerinde yeterince protein olmaması) muzdarip olmuş olursunuz.

Bu mevzu hakkında fazlaca şey yazdım, bu yüzden bu mevzuyu fazlaca fazla detaylandırmayacağım.

Bununla beraber, bilmiyorsanız, saçınız su ve proteinden oluşur ve bu yüzden muntazam emek harcaması için her ikisinin de iyi bir dengesini koruması gerekir.

Aşağıda, değişik kategorileri özetlemek gerekirse ayıracağım ve haiz olabileceğiniz herhangi bir problemi çözmenize destek olacak bir saç rutini sunacağım.

Minimum Saç Kırılması

Saç kırılması çekiyorsanız, bu olmasını istediğiniz aralıktadır. Bu seviyenin kırılması fazlaca sık ve/yada fazlaca düşük sayılarda meydana gelir.

Çoğunlukla kaba şekillendirme yada saçın işlenmesinin direkt bir sonucudur. Çoğu zaman yıkama gününde ondan fazla ve yıkama yapılmayan günlerde beşten azca iplik bulunur.

Organik Olarak Saç Kırılmalarını Iyi mi Durdurursunuz: Aşırı Protein Yükü

Protein aşırı yüklenmesi ile minimum kırılmayı düzeltmek oldukça basittir. Saçlar fazlaca kuru ve neme gereksinim duyduğu için kimi zaman yalnız bir kez derinlemesine bakım gerektirir.

Orta dereceli kırılma durumlarında günde bir yada iki kez su bazlı nemlendiriciyi deneyebilirsiniz.

İşte bu minimum saç kırılması için uygulayabileceğiniz süratli bir günlük yıkama rutini:

 • Saçları açın ve iki dakikadan kısa bir süre süresince tamamen ılık suda ıslatın.
 • Nazik, sülfatsız nemlendirici bir şampuan kullanın ve saç derinize masaj yapın.
 • Nemlendirici bir saç kremi (yada derin saç kremi) ile devam edin ve 10 ila 15 dakika beklemeye alın. Isı isteğe bağlı. (Ürünün daha iyi geçmesi için tırnak etlerini kaldırmaya destek olmasına karşın.)
 • Soğuk suyla durulayın. (Isı kullanılmışsa, durulamadan ilkin saçın ısısının düşmesini bekleyin.)
 • Bir saç kremi isteğe bağlıdır, sadece sonunda bir yağ ile kapatmadan ilkin bir nemlendirici kullanmalısınız.

Saç Kırılmalarını Organik Yollardan Iyi mi Durdurursunuz: Protein Eksikliği

Bu rutin birazcık değişik. Kırılma yaşıyorsanız, bunun sebebi saçınızın tellerinde kafi protein olmamasıdır. Çoğu zaman aşırı nemlendirme sebebiyle.

Her neyse ki, protein eksikliğinizi gidermek için rutubet eksikliği rejimindeki birçok adım yine edilebilir.

Protein bazlı ürünler için saç kremi, beklemeye alma ve nemlendiriciyi kapatmanız yeterlidir.

Bu seviyedeki bir çok protein eksikliği vakası, bir protein derin koşullandırma seansı kullanılarak çözülebilir.

Kırılma o denli fena değilse, protein içeren su bazlı bir nemlendirici ile saçı günde iki kez nemlendirmeyi bile deneyebilirsiniz.

ReklamlarEn iyi protein ürünleri, hafifçe hazır saç kremleri, saçta bırakılan saç kremleri ve nemlendiriciler olacaktır. Tamamı protein bazlı.

Orta Saç Kırılması

Bu kategorideki saç telleriniz sağlıklıdan ciddi şekilde hasarlıya kadar her yerde olabilir.

Bu aşamada saç teli zarar görmüşse ya tedavi edilmemiş ya da yanlış tedavi edilmiştir. Bu yüzden, mesela, ihtiyacı olmadığında saçınıza protein yada nemlendirici bakım uygulamak yada bir ürünü aşırı kullanmak yaygın hatalardır.

Bu kategorideki maksimum tel kaybı, yıkama günlerinde ortalama on beş ila yirmi ve yıkama yapılmayan günlerde on ila on beştir.

Orta derecede kırılması olan kişiler, saçlarını bir halde manipüle ederken (doğrusu, tarama yada fırçalama) çoğu zaman saç tellerinin lavaboyu yada zemini kapladığını farkına varır.

Taradıktan yada açtıktan sonrasında orta boy ve hatta büyük saç kümelerini yitirmek ender değildir.

Organik Olarak Saç Kırılmalarını Iyi mi Durdurursunuz: Aşırı Protein Yükü

ReklamlarBu tedavi, minimum düzeyde aşırı protein yükleme tedavisi ile neredeyse tamamen aynıdır, sadece bu sefer ısı kullanmak istiyorsunuz.

 • Neme uygun, yumuşak, sülfatsız bir şampuan seçin
 • Bir ila iki dakika içinde herhangi bir yerde saçınızı ılık suyla tamamen ıslatmadan ilkin saçı açtığınızdan güvenilir olun.
 • Saç derisine nazikçe masaj yaparken saçları şampuanlayın.
 • Şampuanını yükselttikten sonrasında, 15 ila 20 dakika süresince saçta bırakarak nemlendirici derin bir saç kremi kullanın. ile beraber ısı.
 • Soğuk suyla durulayın. Durulamadan ilkin saçın ısısının düşmesini bekleyin. Mikrofiber havlu yada eski bir gömlekle kurulayın.
 • Son olarak bir yağ ile kapatmadan ilkin nemlendirici bir beklemeye alma (tercihen su bazlı) ve bir nemlendirici kullanın.

Saç Kırılmalarını Organik Yollardan Iyi mi Durdurursunuz: Protein Eksikliği

Bu düzeyde bir protein eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız ve kırılma fazlaca ciddi değilse, haftada bir yada iki kez yalnızca orta düzeyde protein bazlı bir nemlendiriciye ihtiyacınız olabilir.

Protein eksikliğinin düzeltilmesi tipik olarak, düzeltilmesi birkaç hafta sürebilen aşırı protein yüklenmesinden daha kolaydır.

Bir tedavinin saçı düzgüsel dengesine döndürmesi mümkündür.

Ağır yada Şiddetli Saç Kırılması

Son kırılma seviyesi kırmızı bölge olarak bilinir. Bu seviyedeki saçlar, önceki aşamalardaki sorunların tedavi edilmediğinde iltihaplanmasına izin verildiğinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Ağır yada şiddetli saç kırılmasının bazı özellikleri şunlardır:

Kısalmış ve/yada incelmiş saç parçalarını fark etmek.

Düzensiz saç dökülmesi yada kafada seyrek olarak doldurulmuş alanlar.

Saçın uçları süresince görülebilen bir etek çizgisine haiz olmak.

Bu aşamada, düşük mekanik manipülasyon (I,e; fırçalama yada tarama) olsa bile günlük kırılma fazlaca ihtimaller içindedir.

Saçı şekillendirdikten sonrasında lavabonuzu, zemini ve sırtınızı kaplayan kırılmayı fark edebilirsiniz.

Ek olarak yıkama yapılmayan günlerde 10 ila 15’ten fazla, yıkama günlerinde ise 15 ila 20’den fazla saçın döküldüğünü görmüş olacaksınız.

Organik Olarak Saç Kırılmalarını Iyi mi Durdurursunuz: Aşırı Protein Yükü

Ağır saç kırılma seviyesinde aşırı protein yüklenmesi için, ılımlı olarak aynı yönergeleri takip edebilirsiniz.

Saç Kırılmalarını Organik Yollardan Iyi mi Durdurursunuz: Protein Eksikliği

Ağır saç kırılma seviyesindeki protein eksikliği için bu rutini takip edebilirsiniz:

 • Neme uygun, yumuşak, sülfatsız bir şampuan kullanın.
 • Bir ila iki dakika içinde herhangi bir yerde saçınızı ılık suyla tamamen ıslatmadan ilkin saçı açtığınızdan güvenilir olun.
 • Saç derisine nazikçe masaj yaparken saçları şampuanlayın.
 • Şampuanı kabarttıktan sonrasında, 10 ila 15 dakika bekleterek nemlendirici bir saç kremi kullanın. Isı isteğe bağlı. (Ürünün daha iyi geçmesi için tırnak etlerini kaldırmaya destek olmasına karşın.)
 • Soğuk suyla durulayın. Isı kullanılmışsa, durulamadan ilkin saçın ısısının düşmesini bekleyin.
 • Bırakma isteğe bağlıdır, sadece sonunda bir yağla kapatmadan ilkin bir nemlendirici kullanmalısınız.

Protein fazlalığı yada eksiklikleri hakkında daha çok data edinmek istiyorsanız, bu konudaki yazımı okuyabilirsiniz. burada!

Evde organik olarak saç kırılmasını iyi mi durduracağınızı mı aramıştınız? Aşağıdan deneyin:

Saç Kırılmasını Durdurmak İçin 15 Evde Çözüm

Saç Kırılması İçin 15 Evde Çözüm

Organik Saç Kırılması Hakkında Bazı Sık Sorulan Sorular

Organik Saç Kırılmalarını Onarabilir Misiniz?

Ne yazık ki aynada gördüğünüz saç telleri canlı doku olmadığı için kırıkları asla onaramazsınız. Ve iyileşmede olduğu şeklinde onarmayı yada uğranılan hasarı tersine çevirmeyi kastediyorum.

Bunun yerine yapabileceğimiz şey saçımızın “sağlığını” korumaya çalışmaktır. Şu demek oluyor ki, temelde iyi mi görünmüş olduğu, hissettiği, hareket etmiş olduğu vb.

Bunu şu şekilde yapıyoruz:

Eksikliğin sınıflandırılması

Sebebi belirleme

Yukarıda listelenen uygun tedaviyi kullanarak durumu tedavi etmek

Stres Organik Saç Kırılmasına Niçin Olur mu?

Hayır, stres saç kırılmasına niçin olmaz, sadece stres saç dökülmesine niçin olabilir ki bu aynı şey değildir.

Stres, organik saç gelişme döngünüzü kesinlikle bozabilir ve saç tellerinizi saç dökülmesi olarak malum duruma gönderebilir. telojen evre (saç gelişme döngüsünün son aşaması) zamanından ilkin.

Tipik olarak, stres seviyenizi düşürürseniz durum tersine döner. Meditasyon ve egzersiz şeklinde stres seviyenizi düşürmenin birkaç yolu vardır.

Bununla beraber, herhangi bir tıbbi problemi dışlamak için ilkin doktorunuza ve dermatoloğunuza bir ziyarette bulunmalısınız.

Organik Saçımı Iyi mi Güçlendiririm?

Saçınızın güçlenmeye ihtiyacı var ise, protein eksikliğinden muzdariptir. Hidrolize protein şeklinde protein içeren ürünler kullandığınızdan güvenilir olun.

Bu saç telini güçlendirecek ve kopmasını önleyecektir.

Daha detaylı bir çözüm için yukarıdaki protein eksikliği adımlarını göz önünde bulundurun.

Son düşünceler

Bu, saç kırılmasını organik olarak iyi mi durduracağımla ilgili yazımdı. Size evde kendi başınıza yapabileceğiniz kolay bir saç rutini verdim.

Ek olarak pahalı tedaviler satın almanızı da gerektirmez.

Ihmal etmeyin, herhangi bir sorunuz yada yorumunuz var ise, dropbox’tan ayrılmanız yada yazışma sayfamdan bana bir ileti göndermeniz kafi. daima yanıt veririm

Bir sonrakine kadar!

Referanslar:

Davis-Sivasothy, Audrey. Siyah Saç Bilimi: Dokulu Saç Bakımı İçin Kapsamlı Bir Kılavuz. Saja, 2011.

Cherney, Kristeen. “Saç Kırılması Iyi mi Durdurulur?” Healthline.(04/01/18).www.healthline.com/health/hair-breakage

“Saç Gelişme Döngüsünü Idrak etmek.” Toppik Blog. (05/02/18).www.toppik.com/hairtoppiksblog/understanding-hair-growth-cycle/

ReklamlarBeyaz, Ross. “Vücudunuzun İhtiyaç Duyduğu 7 Temel Gıda.” Wellness Daily, (05/06/18).www.wellnessdaily.com.au/health/7-essential-nutrients-your-body-ihtiyaçları

YORUMLAR

Bir cevap yazın