Samsun’da Gezilmesi Gereken Yerler – YazBuz 

Samsun, Karadeniz bölgesinin en mühim gezinsel şehirlerinden biridir. Kent, zamanı binaları ve şifalı kaplıcaları ile gezmeyi sevenler için keyifli bir yolculuğa ev sahipliği yapıyor. Samsun gezilecek bölgeler denilince akla ilk gelen Karadeniz’in kilometrelerce uzanan sahil şeritlerinden birine haiz olması ve birçok kıyı bölgesinin tavsiye edilebilir olmasıdır.

Samsun, varlıklı kültürü ve zamanı ile gezim açısından da büyük ehemmiyet taşımaktadır. Samsun, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Ulusal Savaşım’yi başlatmış olduğu kent olarak varlıklı tarihiyle de dikkat çekiyor. Bu şehirde gezilecek ve fanatik olunacak pek oldukça yer var; Müzeler, zamanı yapılar, kalıntılar ve organik güzellikler var. Karadeniz’in bu güzel şehrini keşfetmeye karar verdiyseniz, “Samsun’da görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler” listemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Atakum plajı

Atakum plajının eski adı Matation’dır.

Samsun merkeze yalnız 5 km uzaklıkta bulunan Atakum ilçesi, şehrin üç merkez kazasından biridir. Atakum plajı Samsun gezilecek bölgeler sıralamasında en popüler gezinsel yerlerden biridir. İnce kumlu plajı, pırıl pırıl denizi ve denize giden ahşap yürüyüş yolu, burayı akşam yürüyüşleri için ideal bir yer haline getiriyor.

Kırmızımsı Delta Kuş Rezervi

Kırmızımsı Delta Kuş Rezervi
Kızıl Delta Kuş Rezervi yardımıyla birçok garip kuş türüne şahit olabilirsiniz.

Ülkemizin en büyük deltalarından önde gelen Kırmızı deltada Kuş Koruma Alanı’nda 7 tane göl bulunmaktadır. Ortalama 350 kuş türüne ev sahipliği meydana getiren bu deltadaki göller ise şöyleki:

  • liman Balık Gölü,
  • Uzun göl,
  • Cernek Gölü,
  • Gici Gölü,
  • tatlı göl,
  • Karaboğaz Gölü,
  • Emlak Gölü

Ender pek oldukça kuş türünü yakından görebileceğiniz bir kuş cenneti, bilhassa kuş gözlemcileri için adeta bir cennettir. UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne eklenen Kuş Koruma Alanı, eşi olmayan güzelliği ve organik manzarası ile güzel anılar biriktirebileceğiniz bir yerdir.

onur anıtı

Kentin simgelerinden biri haline gelen Onur Anıtı, İlkadım semtinde Cumhuriyet Caddesi üstünde yer verilmiştir. 1932 senesinde Avustralya’da meydana getirilen heykel, feribotla Samsun’a getirildi. Samsun geziniz esnasında kesinlikle durup fotoğraf çekmeniz ihtiyaç duyulan mühim yapılardan biridir.

Bafra

Bafra
Bafra ilçesi Samsun gezilecek bölgeler sıralamasında ilk sıralarda yer verilmiştir.

Samsun’un en oldukça ziyaret edilen ilçelerinden önde gelen Bafra, kent merkezine 51 km uzaklıktadır. Bu bölge, hem kamp yapabileceğiniz hem de doğada yürüyüş yapabileceğiniz gölleri ile eşi olmayan organik alanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Bafra, tarih severler için Samsun gezilecek bölgeler listesindeki en ideal yer. Bilhassa asırlık Ali Bey Çeşmesi, Asar Kalesi, Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi benzer biçimde ilgi çekici bölgeler var. Mavi bayraklı Chatalcham plajında ​​masmavi suların tadını çıkarmak mümkün.

Bandırma Vapuru ve Ulusal Muharebe Parkı

Bandırma Vapuru ve Milli Muharebe Parkı
Müze haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri içinde ziyaret edilebilir.

Samsun’un en sevilen simgelerinden biri. feribot vapuruRestorasyonun arkasından 2006 senesinde müze olarak kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Müzede Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk ve tabanca arkadaşlarının balmumu heykelleri var. O dönemin ruhunu duymak isteyenler için Samsun gezilecek bölgeler listesinin başlangıcında bu müze geliyor.

Bandırma Barə’nin derhal yanında Ulusal Savaşım Açık Hava Müzesi var. Etkisi altına alan figürleri, anıtları ve periyodu yansıtan eserleri ile kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan bir yerdir.

aşk gölü

Adını narin kuğulara ve duygusal bir manzaraya haiz güzel bir göletten alan Sevgi Gölü, İlkadım semtinde yer verilmiştir. Samsun’da kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden önde gelen gölün çevresinde yürüyüş parkurları, dinlenme alanları, restoranlar ve bahçeler bulunuyor.

Öte taraftan göl kıyısında bulunan hayvanat bahçesinde güzel bigün geçirmeniz mümkün. Çevresindeki kamp alanları da kamp yapmak isteyenler için mükemmel bir seçim.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Müzeyi pazartesi hariç her gün 10:00-17:00 saatleri içinde ziyaret edebilirsiniz.

Müze Samsun, İlkadım’da bulunmaktadır. Binlerce senelik bir geçmişe haiz olan Samsun ve çevresinde meydana getirilen kazılardan çıkan zamanı eserleri görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sergilenen koleksiyonlarda Hellenistik, Hitit, Osmanlı ve Roma dönemlerinin yanı sıra Bakır ve Eski Tunç Çağlarına ilişkin binlerce eseri görebilirsiniz.

Müze ilk olarak 1956 senesinde Mustafa Kemal Atatürk ve 19 Mayıs Müzesi isimleriyle ziyarete açılmıştır. Sadece sonrasında adı Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak değiştirilmiştir.

Gökçeli Camii

Gökçeli Camii
Cami 1206 senesinde inşa edilmiştir.

Cami, Samsun’un Çarşamba semtinde Göğceli mezarlığında bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Qiyasaddin Keyhusrev döneminde yaptırılan Göğceli Camii, Karadeniz bölgesinin en güzel camilerinden biridir. Çivi kullanılmadan ahşap araç-gereç ve yığma teknikleriyle tasarlanan cami, günümüze kadar gelebilmiş ve mimariyle ilgilenenlerin en gözde mekanlarından biri.

Tütün İskelesi (Özgürlük Yolu)

İskele, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 senesinde Ulusal Savaşım’yi başlatmak için Samsun’a vardığında ilk ayak basmış olduğu yer olmasıyla ünlüdür. Tütün İskelesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Festivali birçok mühim etkinliğe ev sahipliği halletmeye devam ediyor.

amisos tepesi

amisos tepesi
Amisos tepesi Samsun’da kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden biridir.

Samsun gezilecek bölgeler listesine nazaran turistlerin ilk ziyaret etmiş olduğu yerlerden biri İlkadım ilçesindeki Amisos. Amisos Tepesi’ne daha ilkin gitmediyseniz, panoramik manzarası ve zamanı hazineleri ile Samsun’da kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden biridir. Tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz tepeden Samsun’u kuşbakışı seyredebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Gölalan şelalesi

Gölalan şelalesi
Gölalan şelalesi Samsun merkeze 40 dakika uzaklıktadır.

Janik bölgesindeki Golalan köyüne oldukça yakın bir konumda bulunan Golalan Şelalesi, asırlık servi ağaçları içinde görülmeye kıymet bir tabiat harikasıdır. Golalan şelalesi merkeze yakın olduğundan minibüslerle rahatça ulaşabilirsiniz. Kamp yapabileceğiniz şelale, Samsun’da kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden biridir. Şelalenin temiz suyunda serinlemek de mümkün.

Hamamayagi Kaplıcası

Spa merkezi, kent merkezine yalnız 13 km uzaklıktadır. Hamamayagi Spa, dünyanın oldukça azca bölgesinde bulunan mineral zengini termal suları ile şifa arayanları ağırlıyor. 37 derecelik sıcak suyu eklemlerin kireçlenmesine ve sinir hastalıklarına iyi gelir.

Bununla birlikte Hamamayaghi Kaplıcası’nın suları gençlik suyu olarak da bilinir. Senenin yorgunluğunu atmak isteyenler için bu spa mükemmel bir seçim.

Havza Mustafa Kemal Atatürk Evi Müzesi

Havza Atatürk Evi Müzesi
Binanın adı, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 senesinde 9. Ordu Müfettişliği döneminde karargâh olarak kullanmasından gelmektedir.[[[[

Samsun’un zamanı ilçesi Havza’da bulunan müze, varlıklı koleksiyonları yardımıyla görülmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mühim yapı. Müze bununla birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 senesinde karargah olarak kullandığı Mesudiye Oteli’dir. Hemen sonra restore edilerek ziyarete açılmıştır. Müzeyi hafta içi 08:00-17:00 saatleri içinde parasız ziyaret edebilirsiniz.

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları
Karadeniz’deki ilk insan yerleşimi olan Tekkeköy Mağaraları, Samsun’da kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden biridir.

Tekkeköy ilçesi, Karadeniz’deki ilk insan yerleşiminin bulunmuş olduğu yer olması sebebiyle dünyada büyük ehemmiyet taşımaktadır. İlk insanların yaşamış olduğu Tekkeköy Mağaraları dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmektedir. Arkeolojik kazılar esnasında bulunan paha biçilmez eserleri incelemek için Tekkeköy Mağaraları Arkeolojik Vadi Müze Evi’ne uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun ilinin en mühim kış turizmi merkezi olan Ladik Akdağ Kayak Merkezi, her yıl binlerce şahıs tarafınca ziyaret edilmektedir. Kent merkezine yalnız 7 km uzaklıkta bulunan merkez, görkemli kar manzarasının yanı sıra kayak ve snowboard yapmak için ideal bir yerdir. kayak Merkezi; 1360 metreye varan pistleri, cihazları ve koltukları ile size keyifli bir kış tatili garantisi veriyor.

Samsun’un organik ve suni güzelliklerinden etkilendiyseniz “Türkiye’de Gezilecek Bölgeler” yazısını kesinlikle okumalısınız.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın