Şiddetli Kaburga Ağrısı Nedenleri – Osteokondrit Dissekans Nedir?

Tüm göğüs kafesi ağrıları çatlamış yada kırılmış kaburgalardan kaynaklanmaz. Bazılarına osteokondrit dissekans isminde olan bir bozukluk niçin olur. Bu bir tek kaburgaların bir rahatsızlığı değil, kesinlikle şiddetli kaburga ağrısına niçin olabilir. El ve ayak parmakları benzer biçimde daha minik eklemlerde yaygın olarak bulunmaz. Sporcular benzer biçimde oldukça etken olan kişilerde yaygın olarak bulunur.

Osteokondrit Dissekanslara Niçin Olan Nedir?

Bu, oldukça etken olanları vuran bir durumdur, kısaca bunu uzun soluklu eklem yada kemik bozulmasından almazsınız. Osteokondrit dissekans, kemiğin ucundaki kuvvet yada yaralanmadan doğar. Bir kaburga kaburgaya ulaştığında, kaburganın omurgaya yada sternuma yapıştığı yerde meydana gelir. Genel olarak konuşursak, çoğu zaman tek bir vaka sebebiyle oluşmaz: aynı bölgeye tekrarlanan darbelerden sonrasında ortaya çıkması daha ihtimaller içindedir.

Osteokondrit dissekansları, tekrarlayan hareket ve aşırı kullanımdan kaynaklanabilir – başka bir deyişle, aynı görevi yerine getirmek yada aynı hareketi yine yine yapmak. Devamlı pas atan bir NFL oyun kurucu düşünün. Bu, bu ıstıraba niçin olabilecek fiil türüdür. Ek olarak, aynı oyun kurucunun bir sürem süresince göğüs kafesinin aynı bölgesine müdahale ettiğini hayal edin. Bu, osteokondrit dissekansları tetiklemek için muhteşem bir fiil kombinasyonudur.

Osteokondrit Dissekans Emareleri

Osteokondrit dissekanslarının en iyi göstergelerinden biri kaburga bölgesindeki hassasiyettir. Bu kemiğin sonunda olacak.

Birazcık ağrıya yada rahatsızlığa yol açan bir fizyolojik aktivite yaptığınızda, bu bozukluğun başka bir göstergesi olabilir. Nefes alırken ağrı bile bir semptom olabilir. Ağrı bölgesinin şiştiğini ve dokunulduğunda hassaslaştığını fark edebilirsiniz.

Osteokondrit Dissekans Tedavisi

Unutulmaması ihtiyaç duyulan en mühim şey, herhangi bir emare yada semptomunuz var ise yada sizi osteokondrit dissekanslarına yatkın hale getirebilecek herhangi bir faaliyete katılırsanız, derhal tıbbi değerlendirmeye başvurmanız gerektiğidir. Tedavi edilmediğinde, uzun vadeli etkisinde bırakır zayıflatıcı olabilir. Süratli tedavi, semptomların azalması ve eklemlerin normale dönmesi anlamına gelebilir. Bu, bu durumla ilişkili yoğun ağrıyı azaltmaya da destek olabilir.

Bu yaralanma için en iyi ilaç, bir tek vücudu dinlendirmek ve spor yapmaktan yada onu ağırlaştırabilecek herhangi bir şeyden kaçınmaktır. Mümkün olduğunca hareketsiz kalmak da iyi bir fikirdir. Bu, kaburgaları etkilediğinde zor olabilir, bu sebeple yaptığınız nerede ise her hareket yada hareket onları ağırlaştıracaktır. Bir tek uyumak ve yuvarlanmak sizi derin bir uykudan uyandırabilir. Düzgüsel nefes alma ağrılı olabilir, sadece yorucu faaliyetler onu daha da acı verici hale getirebilir.

Ağrı oldukça yoğun olduğunda, doktorunuz ağrı kesici reçete edebilir. Bazı doktorlar, aşırı durumlarda, etkilenen bölgenin mümkün olduğunca çoğunu onarmak için ameliyat yapmak isteyebilir. Mühim olan, ağrı doğru bir teşhis almaya adım atar başlamaz tıbbi yardım almaktır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın