Şili Vatandaşı Nasıl Olunur? – YazBuz 

İnsanlar çeşitli nedenlerle bazen ülke değişiklik yapmak isteyebilirler. Bilhassa yaşamış olduğu ülkeye ilişkin hissetmeyen kişiler değişik ülkelerde vatandaşlık başvurusunda bulunmaktadır. Son zamanlarda, birçok insan için çekici bir ülke. Şiliülke değişiklik yapmak isteyenler için araştırma mevzusudur. Bu yüzden Şili’de yaşamak isteyenler “Iyi mi Şili vatandaşı olunur?” sorusuna yanıt aranıyor.

Daha iyi koşullarda yaşamak isteyenler başka ülkelerde yaşamaya karar verebilirler. Bugün Şili, birçok yönden garip bir Latin ABD ülkesidir. Fakat ilkin geçişlik sorununu çözmek için neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Şili vatandaşlığı için gerekenler

“Iyi mi Şili vatandaşı olunur?” Sorusuna yanıt bulmanın bir öteki adımı da yerine getirilmesi beklenen bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesidir. Vatandaşlık almak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • Olgun olmak. 18 yaşından küçükler de başvurabilir. Sadece ebeveynlerinden izin almaları gerekir.
 • Şili’de minimum beş yıl yaşamak. Bu süre pasaportunuza ilk ikamet vizesinin verildiği andan itibaren adım atar.
 • Sürekli oturma iznine haizdir.
 • 60 günden fazla hapis cezası gerektiren suçlardan suçlu bulunmamak yada şüpheli herhangi bir faaliyette bulunmamak. Bu aşamada mahkumiyet kanıtı lüzumlu değildir.
 • Şili’deki hayatınızı desteklemek için finansal araçlara haiz olun.

Şili vatandaşlığı almak istiyorsanız, yukarıdaki şartları denetim etmeniz gerekir. Aksi takdirde Şili’de yaşama hayaliniz suya düşebilir. Sadece endişelenmenize gerek yok. Şili, vatandaşı olmak isteyenler için katı koşullar gerektirmez.

Oturma İzni Kaydı Alınması

Şili vatandaşlığı almak için ilkin oturma izni almanız gerekir.

Oturma izni olmadan Şili vatandaşlığı elde etmek mümkün değildir. Bu yüzden ilk olarak oturma izni almalısınız ve herhangi bir sürprizle karşılaşmamalısınız. Aşağıdaki durumlarda oturma izni için kayıt yaptırmalısınız:

 • Bir kişinin herhangi bir gelir için vizesi var ise
 • Göçmenseniz ve ailenizle tekrardan bir araya gelmek istiyorsanız
 • Emeklilik vizesi olan yaşlı bir kişiyseniz
 • Devlet arazisinde kendi işinizi oluşturmak isteyen bir yatırımcı yada başka biriyseniz

Yukarıdakilerin tümü daha uzun bir oturma izni kaydı gerektirir. Bundan sonrasında, Şili vatandaşlığı elde etmek için attığınız adımların yarısını geçeceksiniz. Bu aşamada bilmenizde fayda olan detay ise oturma izni ve sürekli ikamet belgesi ile ilgili tüm süreçlerin Santiago’daki Dışişleri Bakanlığı’nda yürütülüyor olmasıdır.

Şili vize istiyor mu?

Türkiye ile Şili içinde 3 ay (90 gün) süresince vizesiz giriş ve çıkış mümkündür. Bir Türk vatandaşı Şili’ye gezim amaçlı gezi edebilir ve vizesiz 90 gün kalabilir. Aynı şekilde Şili vatandaşları da vatanımızda 3 ay vizesiz kalabilmektedir.

Şili ile Türkiye arasındaki ilişkiler oldukça iyi. Bu aşamada Şili, Latin ABD ve Karayipler (LAC) bölgesinde Özgür Tecim Anlaşmasına (STA) haiz tek ülkedir. Türk vatandaşları Şili’de kolayca oturma izni başvurusunda bulunabilirler. Benzer şekilde Şili vatandaşları da Türkiye’de gezim amaçlı oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelen Şili vatandaşları vatanımızda kısa dönem ikamet izni alabilmektedir. Şili vatandaşları, 90 günlük vizenin süresi dolmadan oturma izni başvurusunda bulunmalıdır. Göçmenlik makamları tarafınca verilen oturma izni başvurusu çevrimiçi olarak yapılır. Davetiniz üstüne bir Şili vatandaşı Türkiye’ye geldiyse ve uzun süre kalmak istiyorsa, konaklama için başvurması gerekir. Şilililer için oturma izni için müracaat belgeleri aşağıdaki gibidir:

 • 4 biyometrik fotoğraf
 • sıhhat sigortası poliçesi
 • Noter tasdikli kira sözleşmesi
 • Müracaat belgelerinde ücretin ödendiğini gösteren dekont
 • Geçişlik ve geçişlik kopyaları

Yukarıdaki şartları yerine getirdikten sonrasında müracaat ile beraber buluşma aldığınız göçmenlik bürosuna gitmeniz gerekmektedir.

Şili’ye gitmek istiyorsanız Şili’de gezilecek bölgeler yazımızı ne olursa olsun okumalısınız.

Şili’ye gezi etmek için lüzumlu belgeler

Şili'ye seyahat etmek için gerekli belgeler
Şili’ye giderken yanınıza almanız ihtiyaç duyulan bazı belgeler var.

Şili’ye gezi etmek için vizeye ihtiyacınız olmasa bile, sınırda gerekseme duyabileceğiniz bazı belgeler var. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Geçişlik,
 • Covid-19 aşıları ve kişisel bilgiler mevacuno.gob.cl Bunu adres vasıtasıyla Şili Sıhhat Bakanlığı ile teyit etmelisiniz. (Kimlik ve aşı bilgilerinizi doğrulamadan Şili giriş belgesi alamayacağınız için sistem doğrulama sürecini minimum 1 ay evvelde tamamlamanızı tavsiye ederiz. Bundan dolayı onay süreci 1 ayı bulabilmektedir.)
 • uçuşunuzdan 48 saat ilkin c19.cl Adresteki formu doldurmalı ve Şili’ye giriş belgesi oluşturmalısınız. (Kimliğinizi ve aşı bilgilerinizi teyit etmeden Şili’ye giriş belgesi alamayacağınızı belirtmek isteriz.)
 • Uçuş saatinden minimum 72 saat ilkin PCR testinin negatif çıkması (2 yaşından minik bir çocukla gezi ediyorsanız PCR testi yaptırmanıza gerek kalmamıştır.)
 • Covid-19 sorunuyla ilgili sıhhat giderlerinizi karşılamak için 30.000 ABD Doları tutarında sıhhat sigortası (30.000 ABD Doları tutarındaki açıklamaya şaşırmayın. Şili’de kaldığınız gün sayısı göz önüne alındığında, bunu karşılayacak kadar sigortanızın olması kafi olacaktır.) . Covid-19 maliyetleriniz.)
 • otel, vb. Konaklamanız için rezervasyonlar,
 • dönüş biletiniz
 • Gezi masraflarınızı karşılamak için kafi finansal kaynaklar.

Bu belgeleri Şili ziyaretinizden minimum 1 ay ilkin yapmaya başlamanızı tavsiye ederiz. Gezgin seyahatine ek olarak, Şili’de çalışmak için bir davetiyeye ihtiyacınız var. Resmi bir emek verme izni için başvurursanız, Şili’ye gidebilirsiniz. Bunu yapmak için Şili konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın