Siyatia: Nedenleri ve Tedavileri

1930’lara kadar doktorların siyatik, bel, kalça ve/yada bacakları etkileyen keskin, ağrıyan ve/yada yakıcı ağrıya neyin niçin olduğu mevzusunda birçok teorileri vardı, sadece bunlar kati olmaktan uzaktı. Sadece o süre, siyatik ağrısının büyük bir kısmının, omurgadaki omurlar içinde yüzen bir yada daha çok yastıklama diskinin fıtıklaşması, şişmesi yada yırtılmasından kaynaklandığını keşfettiler.

Ortalama yirmi yaşından sonrasında, bu diskler günlük aşınma ve yıpranmadan etkilenmeye adım atar, bu tam miktar, omurganın basıncına ve hareketine bağlı olarak değişmiş olur. En sık otuz ila elli yaş arası hastalarda görülür ve kişinin yapmış olduğu işin türü büyük bir faktördür. Mesela, tekrarlanan kaldırma, fıtıklaşmaya niçin olabilir ve arkasından siyatik ve bilgisayar yada kamyon ve otomobil kullanma şeklinde uzun soluklu oturma süreleri de rol oynayabilir. Ek olarak, bazı diskler diğerlerine gore fıtıklaşmaya daha yatkındır. Bel omurları (en alttaki beş) ve boyun omurları (boynunuzdakiler) en sık görülen suçlulardır. Siyatik, L-4 ve L-5 diskleri arasındaki fıtıklaşmış diskin siyatik sinire baskı yapmasıyla oluşur. Sinir, rahatsız edici disk ve bitişik bir kemik içinde ezildiğinde bu durumun bir soruna niçin olması daha ihtimaller içindedir.

Vücudunuz doğru çalıştığında, diskler kaybeder ve sonrasında kandan birazcık su ve gıda emer. Çoğu zaman bir şahıs otuz yaşından sonrasında, bu dengeli işlev o denli verimli çalışmaz ve yakında diskler emdiğinden daha çok su kaybeder. Kururlar ve diskin kalınlığı küçülmeye adım atar. Bu büzülme ve kuruma, dış çekirdeğin yırtılmasına niçin olabilir ve yumuşak iç çekirdeğin bir kısmı dışarı sızabilir. Daha ilkin gördüğümüz şeklinde, bu çıkıntı çoğunlukla siyatik sinir köküne baskı yapar ve kimi zaman hastalar asemptomatik kalsa da ağrı takip edebilir.

Bir yaralanma yada düşmeden meydana gelen kas spazmları da siyatik siniri tahriş edebilir. Kalçalarınızdaki piranius kası iltihaplanabilir ve siyatik sinire baskı yaparak ağrıya niçin olabilir. Siyatik ağrısına enfeksiyonlar, yaralanmalar, tümörler, artrit ve ankilozan spondilt niçin olabilir. Bu, hemen sonra sertleşen ve ıstırap veren ağrıya yol açan omurilik eklemlerinin şiddetli bir iltihabıdır.

Siyatik Iyi mi Tedavi Edilir?

Sıhhat hizmeti sağlayıcınız geleneksel bir Batı tıbbı doktoruysa, muhtemelen çeşitli geleneksel tedavilerden birini önerecektir. İlaç, reçete edilen birincil tedavilerden biridir. İlk tercih, ağrıyı azaltmaya ve bununla birlikte dokuyu onarmaya destek olabilecek aspirin, asetaminofen, ibuprofen yada naproksen şeklinde reçetesiz satılan ilaçlar olan NSAIDS’tir (steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar). Bunların tümü, sıhhatli yetişkinlerde geçici kullanım için çoğu zaman güvenli kabul edilir.

Valium®, Flexeril® ve benzeri ilaçlar şeklinde kas gevşeticiler de bir seçenek olabilir. Aslına bakarsak direkt kaslar üstünde çalışmazlar, sadece tüm vücut üstünde rahatlatıcı bir etkiye sahiptirler ve kısa süreli kullanım için destek olabilirler. Percodan® yada Tylenol® 2, 3 yada 4 şeklinde narkotikler, ağrının başka bir halde denetim edilemediği durumlarda son umar olarak kullanılan ilaçlardır. Genel kaide, işe yaradığı kadar azca ilaç kullanmak ve mümkün olan en kısa süre süresince kullanmaktır – çoğu zaman iki haftadan fazla olmamak suretiyle.

Yatak istirahati iyidir, sadece en fazla bir yada iki gün. Yalnız yiyecek yiyecek yada wcye gitmek için kalkın. İki gün sonrasında ağrınız düzelmediyse, fizik tedavi şeklinde başka bir şey deneyin. Terapistler ağrıyı hafifletmek için bir takım değişik teknik kullanırlar. Sıcak yada soğuk paketler kullanabilirler. Soğuk paketler şişmeyi azaltmaya destek olmak için kullanılırken, kuru yada nemli ısı yaralı bölgeye yeni kan gönderir ve iyileşmeye destek verir.

Yalnız ağrı şiddetli olduğunda ve öteki tedaviler işe yaramadığında, doktorlar cerrahiyi reçete eder, bu sebeple oldukça invazivdir ve omurganın ve bileşenlerinin kırılgan yapısı sebebiyle bir ekip riskler taşır.

Yoga, biofeedback, masaj terapisi ve hipnoz şeklinde bir takım alternatif tedavi de mevcuttur. Her biri non-invazivdir ve bu rotaya gitmek istiyorsanız, tümü çoğu zaman kendi başınıza tecrübe etmek için yeterince güvenlidir.

Doğru teşhis konulduktan sonrasında, siyatik tedavisi yada en azından ağrı ve rahatsızlığın azaltılması, bir takım alternatif ve/yada geleneksel tedavi ile gerçekleştirilebilir. Sıhhat uzmanınıza sizin için doğru tedavinin ne işe yaradığını sorduğunuzdan güvenilir olun.

YORUMLAR

Bir cevap yazın