Tembelliğin 5 Nedeni ve Manevi Bir Tedavi

Tanrı’nın gözünde tembellik nefret uyandırıcıdır. O, krallığını yeryüzünde etken ve enerjik bir halde tanıtmamızı istiyor. Elçi Pavlus, 2 Selanikli’nin buna karşı uyarıda bulunmuş olduğu bir bölümün tamamını ayırdı. Peki kendimizi tembel yollara kayarken bulduğumuzda ne yaparız? tedavisi var mı Elbet, Tanrı’nın krallığında her şeyin bir tedavisi vardır.

Tembelliğin birkaç sebebi vardır:

1) Depresyon

2) Sinizm. “Ne olmuş şu demek oluyor ki?” diye mi düşünüyorsun? Size sunulan her vazife hakkında?

3) Fizyolojik. Bir ihtimal hastalık yada fazla şişman olmak hareketsiz kalmanıza katkıda bulunmuştur.

4) İsyankarlık. Bir şey hakkında somurtuyor musun?

5) Zihinsel problem. Aylaklığınız daha derin bir ruhsal yada psikiyatrik durumla mı ilgili?

Yukarıdaki vakaların her birinin ayrı ayrı tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan ayrı bir kökü olsa da, bu rahat alıştırma ile tembelliğin spesifik emaresinin üstesinden gelinebilir:

Tembellik ruhun bir kusurudur, bu yüzden ilkin değişiklik yapmak istediğinize karar verin ve bunun için yakarma edin. Tam olarak yakarma edemiyorsanız, yalnız “Tanrım beni meşgul et” deyin. Bu duayı her fırsatta tekrarlayın.

Şimdi haiz olduğunuz sorun, her görevin ezici bir halde zahmetli görünmesidir. Hiçbir şey zahmete değmez. Bu duygunun üstesinden gelmek için, her görevi en minik bölünebilir birimine yada SDU’ya indirgemeliyiz.

Bu rahat örneği alın; biri size “Bu evi inşa etmeme yardım edin” derse, görevin büyüklüğünden bunalmış hissedersiniz. Fakat o şahıs, “Lütfen bana bir tuğla getir” derse, bunu daha yönetim edilebilir bulabilirsin. Mutfakta oturup bir haftalık bulaşık yıkamaya değerseniz, bunu yapma düşüncesi bile sizi hasta eder. Nereden başlarsın? İşi en minik bölünebilir birimine (SDU) indirerek daha kolay hale gelir. SDU, bulaşık deterjanını alıp bir kaba sıcak su dolduruyor olabilir. Ya da yalnız lavaboda bir yer açmak olabilir. İlk SDÜ’nü yaptıktan sonrasında birazcık dinlenin ve bir sonrakini düşünün; bir ihtimal bir tabak yıkamak. Üç yada dört SDÜ yaptıktan sonrasında kendinizi ödüllendirin ve “Tanrım beni meşgul et” duasını hatırlayın.

Kullandığınızdan daha çok tabak yıkadığınız sürece, er ya da geç bulaşıklar yapılacaktır. Ne kadar sürdüğü mühim değil. Mühim olan, zihniyetinizi değiştiriyor olmanız ve Tanrı’dan davranışlarınızı değiştirmesini istemenizdir.

Bir günde yapmanız ihtiyaç duyulan her şeyde SDU’ları kullanın. Bir seferde düzinelerce SDÜ ile ne kadar kısa sürede başa çıkabileceğinize hayret edeceksiniz ve oldukca geçmeden bunlarla uğraşmanıza bile gerek kalmayacak. Aylaklığınızı tamamen yenmiş olacaksınız ve ücretli bir iş için hazır olacaksınız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın