Tetanoz aşısı orucu bozar mı?

Tetanoz aşısı gerektiğinde verilmesi ihtiyaç duyulan bir aşıdır. Sadece Ramazan ayına girer girmez oruç tutmaya başlayanlar, bu aşı mevzusunda tereddüt etmekte ve bu aşıyı yaptırdıkları takdirde oruçlarının bozulacağını, hatta tutamadığı oruçları bile kaza edeceklerini düşünmektedir. Peki bu doğru mu? Tetanoz aşısı orucu bozar mı? Tetanoz aşısı sebebiyle orucu bozmak gerekir mi?

Tetanoz aşısının dinde hususi bir açıklaması olmamakla beraber, değişik aşılar için açıklamalar vardır. Tetanoz aşısı orucu bozar mı sorusuna dinin cevabı şöyledir:

Süratli; Yeme, içme, cinsel ilişki ve bunlarla ilgili şeylerle bozulur. Bundan dolayı gıda dışı aşılar orucu bozmaz.

Tedaviye devam eden hastalar, sağlıkları düzelip tedavileri tamamlanana kadar oruç tutabilir. Sadece Ramazan ayında beraberce oruca devam etmek isterlerse ve oruç tutmalarına başka bir engel yoksa iğnelerini iftardan sonrasında yapmaları müstehaptır. Bu imkana haiz olmayanlar tedavi ve aşı için iğne yaptırabilirler. Sadece oruçluyken, besin ve vitamin iğnesi olanlar, aşı olanlar, damardan serum ve kan nakli yaptıranlar orucunu bozarlar. Bu orucu bir kaza takip eder.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın