Tip 2 Diyabet: Nedenleri ve Tedavileri

Çoğumuzun bilmiş olduğu benzer biçimde, diyabet yüksek kan şekeri seviyeleri ile bağlantılıyken, tip 2 diyabet insülin direnci ile ilişkilidir. Bir şahıs tip 2 diyabetten etkilendiğinde, vücudu insülin seviyelerine yanıt verme kabiliyetini kaybeder. Bu yazı, tip 2 diyabetin üstesinden gelmenin sebepleri ve ipuçlarına odaklanmaktadır.

sebepleri nedir?

  • kalıtım: Ailesinde diyabet öyküsü olan kişiler daha yüksek risk altındadır.
  • Doğum ağırlığı: Doğum ağırlığı ile diyabet içinde oldukça kuvvetli bir ilişki vardır. Doğum ağırlığı ne kadar düşükse risk o denli yüksektir.
  • Metabolik dalgalanmalar: Metabolik sendrom ve metabolik dalgalanmalardan muzdarip kişilerin diyabet tip 2’ye yakalanma olasılığı daha yüksektir.
  • Aşırı kiloluluk: İstatistikler aşırı kiloluluğun en fazla sıhhat sorununa niçin bulunduğunu gösteriyor. Vücudumuzun insüline karşı direncini arttırdığından, obez insanların durumu geliştirmesi daha ihtimaller içindedir.
  • Gestasyonel diyabet: Bazı annelerde hamilelik esnasında bir noktada gestasyonel diyabet olacaktır. Çoğu zaman belirgin bir işaret yoktur, sadece aklınızda bulundurun!

Tedavi ve önleme yolları:

Genetik, diyabet gelişiminde en mühim görevi oynar ve bu denetim edilemez bir şeydir. Bununla beraber, çevrenizde riski azaltmanıza kesinlikle destek olacak başka şeyler ve kişisel rutinler vardır. Bazıları burada listelenmiştir:

Egzersiz yapmak: Jogging ve fitness, sağlığın korunmasında yaşamsal bir rol oynar. Haftada üç ila dört kez fizyolojik egzersiz, kendinizi mükemmel hissetmenizi sağlayacak! Bir çok insan egzersizin yalnız kilo vermek isteyenler için bulunduğunu düşünür. Bu iki terimi birleştirin ve farkı derhal görmüş olacaksınız!

Sigarayı bırakmak: Günde 16 ila 20 sigara (olağan istatistikler benzer biçimde), bir kişiyi diyabet geliştirme riski (öteki şeylerin yanı sıra) için yüksek risk altına sokar. Sigara içmek vücudun insülin direnci geliştirme kabiliyetini azalttığından, bir sonraki sigaranızdan derhal sonrasında kan şekeri seviyeleri yükselir.

Fındık yiyecek: Günde ortalama bir ons yada 28 gram fındık doktorunuzu uzak tutacaktır! En sevdiğiniz nefis kalorili cipslere veda etme zamanı!

Farkındalık Yarat: Şeker hastalığını her insana duyurun ve her insanın diyabetin gerçekte ne kadar ciddi bulunduğunu öğrenmesini sağlayın. Topluluk üyeleri, mahalli doktorlarla tartışın ve en iyi farkındalık etkinliğini düzenleyin! Maratonlar, yürüyüşler, yarışma programları… yada bir belgesel hazırlayıp çevrimiçi yayınlayın. Toplumsal medya, amacınızın reklamını yapmanıza destek olmak için daima oradadır, böylece mümkün olduğunca oldukça kişiye ulaşabilir! Hususi mesajlı kişiye hususi silikon bileklikler benzer biçimde son moda çekilişlerin etkinliğinizi daha başarıya ulaşmış kılacağını ihmal etmeyin!

Risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Bunu ne kadar erken yapmış olursanız, güvende ve sıhhatli kalma şansınız o denli artar. Kendi kendine tedavinin daima sorunsuz olarak algılanmadığını ihmal etmeyin!

YORUMLAR

Bir cevap yazın