Türkiye Tunus Arasındaki Kriz: Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus ile ilgili Açıklamalarında Neler Söyledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasal çalkantıların yaşandığı Tunus’ta yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasal çalkantı için ne dedi? Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus ile ilgili açıklamalarında ne dedi? Son ve son dakika gelişimleri haberimizde detaylandırılmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal çalkantıların ve güvensizliğin devam etmiş olduğu Tunus’taki vakalarla ilgili sözleri iki ülke arasındaki gerilimi artırdı.

Tunus parlamentosunun feshedilmesinin peşinden yaşananlardan dolayı üzüntü duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçilmiş temsilcilerin dayandığı parlamentonun feshedilmesi Tunus’un geleceği açısından düşündürücü ve milletin iradesine vebadır. Tunus halkı.”

Tunus Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın sözlerine cevap verdi. Tunus Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, “Bu açıklamalar Tunus’un içişlerine kabul edilemez bir müdahale teşkil etmektedir” ifadesi kullanıldı. Açıklamanın ötesinde: ‘Tunus, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla şokunu ifade ediyor’ Bu açıklamalar kabul edilemez. Tunus, dost ülkelerle yakın ilişkiler geliştirmeye istekli bulunduğunu, sadece kararlarının bağımsızlığını ve egemenliğini reddeden ülkelerle çelişeceğini hatırlatıyor.

2019 senesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’ta meslektaşı Kays Said ile bir araya geldi.

Tunus Dışişleri Bakanı Osman Jerandi de Twitter’da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü ve Türkiye’nin Tunus Büyükelçisini Tunus Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını söylemiş oldu.

CUMHURBAŞKANI TUNUS DUYURUSUNDA NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün yapmış olduğu açıklamada, “30 Mart 2022’de Tunus’ta toplanacak olan Halk Meclisi’nin feshedilmesinden ve etkinliğe katılan milletvekilleri hakkında soruşturma açılmasından dolayı üzgünüz” dedi. . koltuk. Bu gelişmelerin Tunus’ta sürmekte olan demokratik meşruiyete geçiş sürecine zarar vermemesini umuyor ve açıklanan seçim yol haritasının hayata geçirilmesini mühim buluyoruz.”

Erdoğan, açıklamasına şöyleki devam etti: “Demokrasi, seçilmişlerin ve atanmışların birbirine saygılı bir halde vücut bulmuş olduğu bir sistemdir. Tunus’taki gelişimleri bir demokrasi yaması olarak görüyoruz. Seçilmiş konseyin feshi Tunus’un geleceği için düşündürücüdür ve Tunus halkının iradesine bir darbe vuracaktır. Türkiye olarak bu eleştiri zamanda dost ve kardeş bir Tunus’a ve Tunus halkına haiz çıkmaya devam edeceğiz.”

Tunus’ta gerilim Temmuz 2021’de başladı. Geçen yıl ülkede bir halk ayaklanmasının peşinden Başkan Kays Said, Başbakan Hişam Meshi’yi devirdi ve parlamentonun yetkisini dondurdu.

Başlangıçta parlamentonun vazife süresi 30 gün süreyle dondurulurken, Said bu süreyi uzatmış ve bu süre içinde ülkeyi yönetmeye devam etmiştir.

Said’in sonucu internasyonal kamuoyunda tepkiye yol açarken, bazı Tunuslu politikacılar vakaları “darbe” olarak yorumladı. Olayların peşinden Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi, yaşananların demokrasiye yönelik bir hücum bulunduğunu söylemiş oldu. Halk tepki gösterirken, Said, parlamentoda 30 günlük dondurma süresinin dolmasının peşinden muhteşem hali 24 Ağustos’ta uzattı.

Ekim 2021’de Said Necla Bouden ülkenin ilk hanım başbakanı olarak atandığında yankısı azalmadı. Said, 6 Şubat’ta kendini yürütmeye teslim ederken, karşıcılık de karara tepkisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıklamış olduğu gelişme, geçen hafta meclisteki milletvekillerinin yarısından fazlasının sanal oturumlar düzenlemesiyle patlak verdi. 217 milletvekilinden 121’i toplantıya katılarak Said’in parlamentoyu dondurma ve milletvekili dokunulmazlığını kaldırma sonucu lehinde oy kullandı. Bu oylamada 116 üye kararların geri alınmasına karar verdi.

Temsilciler Meclisi’nin sanal ortamda düzenlemiş olduğu oturum Said’in tepkisini çekerken, Anayasa’nın 72. maddesi uyarınca parlamentoyu feshetti.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın