Tuttnauer Otoklav Onarımı: Su Ekleme Hata Kodunun Sebebi Nedir?

Onarılması oldukça kolay olmalı şeklinde görünüyor, değil mi? Tuttnauer otoklavınız size su eklemenizi söyleyen bir hata kodu veriyor, şu demek oluyor ki muhtemelen yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey birazcık su eklemek. Fakat bakmış olduğunuzda rezervuarın esasen dolu bulunduğunu görüyorsunuz. Şimdi ne olacak?

Otoklavınız ofisinizdeki en mühim ekipmanlarınızdan biridir ve bir şeyler ters giderse paniklemeniz anlaşılabilir. Onarım için göndermenin maliyetini, yenisini kiralama harcamasını ve hatta bir süre ofisinizi kapatmanız gerekebileceğini düşünüyorsunuz.

Sensörler bunun kolay bir düzeltme olması icap ettiğini belirttiğinde – mesela birazcık daha su eklemek şeklinde – ve kolay düzeltme işe yaramadığında, sinir bozucu olabilir. Fakat hemen hemen ürkü yapmayın. Otoklavlar bir tek ürkütücü görünüyor. Hakkaten oldukça kolay ekipman parçalarıdır. Çoğu zaman oldukça kolay bir çözüm vardır ve bir çok vakit bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Otoklavınızdaki model numarasını deneyin. Tuttnauer’in en popüler modelleri, EZ9 ve EZ10 dahil olmak suretiyle E Serisi otoklavlarıdır.

E Serisi bir modeliniz var ise, su deposunun içine bir göz atın ve bir şamandıra görmüş olacaksınız. Bu şamandıra, tıpkı bir ışık anahtarı şeklinde davranan bir su seviyesi anahtarına bağlıdır – açtığınızda otoklav açılır ve kapattığınızda otoklav kapanır.

Her şey muntazam çalıştığında, rezervuardaki su seviyesi şamandırayı kaldırır ve anahtarı ‘AÇIK’ konuma getirerek gücün otoklavınıza gitmesini elde eden bir elektrik bağlantısı yapar. Su seviyesi oldukça düşük olduğunda, şamandıra anahtarla bağlantıyı keser ve siz rezervuarı tekrardan doldurana kadar esas olarak otoklavınızı ‘KAPALI’ duruma getirir.

Su seviyesi oldukça düşük olduğunda, ekranınızda ‘Su Ekle’ göstergesinin yada hata mesajının yandığını görmüş olacaksınız ve güvenlik önlemi olarak, siz suyla doldurana kadar birim yeniden açılmayacaktır. Bu da bizi aslolan soruna geri götürüyor.

Sizin durumunuzda, ‘Su Ekle’ mesajı yanıp sönüyor sadece rezervuar dolu. Şimdi ne olacak?

Rezervuar doluysa ve şamandıra serbestçe hareket ediyorsa, sorununuz muhtemelen arızalı bir su düzey anahtarıdır. Güvenli olmak için, kabloları çıkararak ve ölçüm cihazınızdan (yada süreklilik kontrol aletinden) her kabloya bir prob yerleştirerek kolay bir süreklilik testi yapabilirsiniz.

Sürekliliği kontrol etmek için ayarlanan sayaç ile:

  • Şamandıra Yukarı konumdayken sayaç süreklilik göstermelidir.
  • Şamandıra Aşağı konumdayken sayaç açık dönem göstermelidir.

Probleminin anahtarda bulunduğunu doğruladıktan sonrasında endişelenmeyi bırakabilirsiniz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan anahtarı değişiklik yapmak ve eğer bir anahtar kullanabiliyorsanız bunu kendiniz yapabilirsiniz. Tuttnauer otoklavınızdaki su seviyesi anahtarını değiştirdikten sonrasında, her şeyin doğru şekilde onarıldığından ve işinize geri döndüğünüzden güvenilir olmak için bir kontrol döngüsü çalıştırdığınızdan güvenilir olun.

YORUMLAR

Bir cevap yazın