Ulusal Süt Konseyi yeni talepte bulundu! Fiyatlara yansıyacak mı?

Ulusal Süt Konseyi yeni bir talepte bulunmuş oldu! Tutarları etkisinde bırakır mi? Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, yükselen enerji tutarları sebebiyle süt ve süt ürünlerinde enerji fiyatlarının yükselmesine dikkat çekerek, tüketicilerin satın alabilmesi için KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi çağrısında bulunmuş oldu. onları uygun bir fiyata. Ambalajın en mühim maliyetlerinden birinin süt ürünlerini taşımak için kullanılan kartonlar bulunduğunu kaydeden Çallı, üreticilerin maliyetlerini düşürmek için devamlı yeni iş modelleri aradıklarını söylemiş oldu.

Sütçüleri artan maliyetlerden korumak ve üretimin sürekliliğini sağlamak için Nisan ayından bu yana pişmemiş süt litre başına yüzde 20’nin üstünde artış gerçekleştirdiklerini belirten Çallı, ambalaj maliyetlerinin de ciddi oranda arttığının altını çizdi.

Ambalaj maliyetlerindeki artışın direkt ürünün fiyatını etkilediğine ve tüketicinin satın alma enerjisini azalttığına işaret eden Çallı, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Tüketicilerimizin süt ve süt ürünlerine kolay ve hesaplı ulaşabilmesi için ambalaj KDV’sinin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi gerekiyor. %18 KDV ile pişmemiş süt dışı ürünlerin alımı ve %1 KDV ile ürünlerin satışı, üretici firmalara ağır bir KDV yükü getirmektedir. İndirimli KDV uygulaması sebebiyle gerçekleşme eden bu KDV, izleyen yıl nakden iade edilebilir ve sadece cari yılda vergi yükümlülüğünden mahsup edilebilir. Firmaların KDV alacaklarının peşin ödenmesinde esneklik sağlanmalıdır. İhracata dayalı işlemlerde olduğu benzer biçimde yıl içinde aylık bildirge verilmesi gerekmektedir.

ÜRETİCİ, MALİYETLERİ AZALTMAK İÇİN YENİ İŞ MODELLERİ ARIYOR

Ambalajın en mühim maliyetlerinden birinin süt ürünlerini taşımak için kullanılan kartonlar bulunduğunu kaydeden Çallı, üreticilerin maliyetlerini düşürmek için devamlı yeni iş modelleri aradıklarını söylemiş oldu. Çallı, “Daha çevreci ve ekonomik olan geri dönüştürülebilir kasaların kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu yeni uygulamalar için Geri Kazanım Katkı Oranı (GEKAP) kapsamında vergi indirimi sağlamalıdır.

Süt çiftçileri ‘Artık dayanamayız’ diye bağırıyor

Manda yoğurdu nedir? Manda yoğurdunun yararları nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın