Vajinal Koku Neden Olur? Vajinal Kokuyu Uzak Tutmak için Basit Ev İpuçları

Vajina ile ilgili problemler oldukca hususi, kişisel ve kırılgan konulardır. Balık kokulu vajinal kokum konusunu başkalarıyla münakaşanın olanaksız olacağını düşünürdüm. İş yerinde kahve molası esnasında bu mevzu münakaşaya açıldığında yanıldığımı kanıtladım.

Balık kokulu vajinal koku, düşündüğümün aksine, bir çok kadının üreme yıllarında bir noktada yada diğerinde muzdarip olduğu bir şeydir. Hanımefendiler, sırf utançtan dolayı, fena kokunun sebepleri ve bunu önlemek için benimseyebilecekleri yöntemler hakkında kendilerini eğitme mevzusunda kendilerini beceriksiz hissederler.

Bu yazıda, bu kronik sorundan muzdarip bayanların yararına meslektaşlarımla yaptığım tartışmayı özetleyeceğim.

Vajinal kokuya ne sebep olur?

Kokulu bir vajinanın başlıca sebepleri şunlardır:

1. Bakteriyel vajinozis BV, vajinal kokunun yaygın sebeplerinden biridir.

2. Cinsel partnerinizin değişmesi de kokunuzun sebebi olabilir. Bu, cinsel ilişki esnasında vajinanızın naturel kokusunu potansiyel olarak değiştirebilecek olan hanım sıvısıyla temas eden meni sebebiyle olur.

3. Aşırı duş, bilhassa kokulu duşlar da kokunun sebebi olabilir. Pek bir çok birincil niçin olmasa da vajinanın naturel pH dengesini bozarak mevcut bir problemi ağırlaştırabilir.

4. Kimi zaman hanımefendiler regl dönemlerinde vajina kokusu yaşarlar.

5. Doymuş bir tamponu çıkarmayı unutmanız enfeksiyona ve keskin vajinal kokuya niçin olabilir.

6. Aylık döngünüz yada hamileliğinizin başlangıcından ilkin meydana gelen hormonal değişimler de katkıda bulunan bir unsur olabilir.

7. Antibiyotikler ve steroidler düzgüsel vajinal floranın bozulmasına niçin olarak kokuya niçin olabilir.

Rahat ev ipuçlarıyla kokuyu önleyebilirsiniz

1. Temiz tamponlar giyinin ve tertipli olarak değiştirin. Tane akışınız hafifçe olsa bile, tertipli aralıklarla sıhhi korumanızı değiştirmeye devam ettiğinizden güvenilir olun.

2. Vajinayı naturel kayganlaştırıcılarından arındırabilecek duştan kaçının.

3. Vajinanın rahat nefes alabilmesi için dar iç çamaşırı ve pantolon giymekten kaçının. İyi emen ve uygun hava sirkülasyonu elde eden pamuklu iç çamaşırlarına geçin.

4. Daima önden arkaya doğru silin. Bu rektal bölgeden zararı olan bakterilerin vajinaya girmesini önleyecektir.

5. Elma sirkesi doğası gereği hafifçe asidiktir ve balık kokulu vajinal kokuyu yok etmede oldukca etkilidir. Bunu kullanmanın en iyi yolu, seyreltilmiş elma sirkesine bir tampon batırmak ve vajinanıza yerleştirmektir. Bir saat kadar orada kalmasına izin verin. 1 yiyecek kaşığı sirkeyi 4 ons suda seyreltmeniz gerekecektir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın