Vejetatif üreme nedir, Vejetatif üreme örnekleri nelerdir?

Vejetatif üreme, daha yüksek bitkilerin (yapraklar, kökler ve gövdeler) vejetatif organlarının belirli kısımlarının ve ana nebat ile aynı genetik yapıya haiz yeni bireylerin oluşturulmasıdır.

Vejetatif üreme, eşeysiz üreme türlerinden biridir. Tarımda yaygın olarak kullanılan bu çarpma yöntemi çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. Daha yüksek bir bitkinin kalıtsal özellikleri nesiller süresince değişmezse, vejetatif olarak çoğaltılmalıdır. Mahalli tarımda bu ıslah çeşidinin adı aşılama, kurşun kalem aşılama, sürgün yada düğüm yaması olarak adlandırılır. Vejetatif üremenin kendisi birçok bölüme ayrılmıştır. Bunlar; Yumrular, rizomlar, sürünen gövdeler, soğanlı bitkiler, çelikler, daldırma, doku kültürü, aşılama.

Bitkisel üreme kalıpları;

Kavak, söğüt ve gül bitkilerinden alınan dallar köklenip toprağa ekilir. Bu yapılar gelişir ve yeni bireyler oluşur. Buna çelik üretimi denir.
Uygun koşullar altında patatesin yumru adında olan bölgelerinin her birinde yeni bitkiler oluşur. Buna yuvarlak beden denir.
Çim bitkilerinin zambak ve rizomlarının yeraltındaki saplarından yeni bitkiler oluşur.
Gözyaşı bitkisinde (), yaprağın kenarlarında oluşan tomurcuklardan minik bitkiler gelişir. Bu bitkilerden, sonrasında ana bitkiden ayrılan ve yere düşen yeni gözyaşı bitkileri oluşur.
Sürüngenler asma ve benzeri bahçe bitkilerinde bulunur.
Çilek bitkisinde sürünen gövdedeki gözler köklenir ve yeni bir çilek bitkisi oluşturur.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın