Vücut Kokusunun Sebebi Nedir ve 7 Adımda Nasıl Giderilir?

“Nalet olsun, kokuyorum!”

Anladık. Hepimizin başına gelir beyler: Fena BO

Fakat yalnız herhangi bir BO değil, burun deliklerini sokan ve bir adım geri atmamızı elde eden tip. Daha da kötüsü, başkaları odeur nautrelle’imizin kokusunu aldığında.

Biz erkekler yoğun hayatlar yaşadığımızdan – iş, spor salonu, iş sonrası etkinlikler ve beton ormanda gezinirken, hiçbirimiz fena BO’dan kaçamayız Ve sabah ilk iş olarak bir şey püskürtseniz bile, öğle yemeği saatinde dalış yapıyorsunuz. acil durum roll-on için üst masa çekmeceniz.

Peki yedek deodorantınıza baskın yapmaktan iyi mi kaçınabilir ve kıymetli gömleklerinizdeki kanıt izlerini iyi mi ortadan kaldırabilirsiniz?

Bu kısa makaleyi, çoğu zaman “çukurlarınız” olarak malum bu minik karanlık yarıkta neler olup bittiğini anlamanıza destek olmak için bir araya getirdik ve bu burun deliği, burnu sıkıştıran kokuyu söndürmek için neler yapabileceğinizi!

İki ana tip ter bezi vardır: salgıları kendi benzersiz ‘kişisel kokunuzu’ yada feromonları içeren apokrin bezleri, vücutta kıl köklerinin en bolca olduğu bölgelerde – en yaygın olarak koltuk altları ve kasık bölgesi – kokusuz yağlı ter salgılar; ve seyreltik tuzlu bir sıvı salgılayan ve tüm vücuda dağılan ekrin bezleri (1).

Ter bezleri ter salgıladıkça, kıl köklerinin etrafındaki bakteriler derideki yağları, proteinleri ve keratini amonyak ve yağ asitlerine parçalayarak karakteristik bir koku verir. Apokrin terinden meydana gelen vücut kokusu en kuvvetli kokudur ve çoğu zaman keskin, ekşi, küflü yada “tatlı ve ekşi” olarak tanımlanır.

Ekrin bezlerinin teri, belirli yiyeceklerin (baharatların), alkolün ve ilaçların alınmasından sonrasında da rahatsız edici bir koku alabilir.

Apokrin bezleri de adrenaline karşı oldukça hassastır ve bundan dolayı stres zamanlarında aşırı uyarılmaları sebebiyle daha çok terleme eğiliminde olabilirsiniz (3).

Erkekler kadınlardan daha çok apokrin bezi aktivitesine haiz olma eğilimindedir ve bundan dolayı bu bezlerin artan aktivitesi ile ilişkili olarak artan vücut kokusu. Yaşlandıkça daha azca terleyebilmeniz için ter bezlerinin aktivitesi azalır (4).

Göğüs Vücut Kokusunu Gideren 7 İpucunu Bir Araya Getirdik.

Kendinizi Temiz Tutun: Günde minimum bir kez duş alın – bu, eski terleri temizleyecek ve kokuya yol açan bakterilerin sayısını azaltacaktır.

Antibakteriyel Sabunlar Kullanın: Çay ağacı yağı şeklinde naturel antimikrobiyal içerikli sabunlar yada duş jelleri kullanmayı deneyin (5). Antibakteriyel tesirleri arttırmak için düzgüsel sabunlarınıza ve duş jellerinize bu yağlardan birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

İyi Kurulayın: Duştan sonrasında, bilhassa vücudun terlemeye eğilimli bölgelerini oldukça iyi kurulayın. Kuru cilt, bakterilerin büyümesini zorlaştırır.

Düzeltme yada Tıraş: Koltuk altı ve kasık bölgesindeki tüyleri kesmek yada tıraş etmek, apokrin teriyle ilişkili vücut kokusunun azaltılmasına destek olabilir. Sadece bu alanları temiz tutmak da bir o denli etkili olabilir.

Giysilerinizi Temiz ve Kuru Tutun: Oldukca terliyorsanız, değiştirin ve ertesi gün aynı giysileri, bilhassa çorapları giymemeye çalışın! Ayak kokusu bir sorunsa, evdeyken mümkün olduğunca ayakkabısız yürümeyi deneyin.

Terleme Icra eden Yiyecek ve İçecekleri Azaltın: Baharatlı yiyecekler, yüksek tuz yada sodyum alımı, kafein ve alkol şeklinde bazı yiyecek ve içecekler daha çok terlemenize niçin olabilir(7). Terin kendisi azca bir koku şeklinde olsa da, soğan ve sarımsak şeklinde yiyeceklerdeki aromalar tere dönüşebilir – bu yüzden aşırıya kaçmayın!

Naturel Bir Deodorant Kullanın: Bir çok ter önleyici ve süpermarket markası deodorantı kimyasallarla yüklüdür. Sadece zararı olan yan tesiri olmayan vücut kokunuzu denetim altında tutan naturel bir deodorant kullanmayı tercih edebilirsiniz (6).

Referanslar

Wilke, KA ve ark. Ter bezi biyolojisinin kısa bir zamanı. Int J Cosmet Sci. 2007 Haz;29(3):169-79.

Hu Y. et al. Ter salgısının sinirsel kontrolü: bir araştırma. Br J Dermatol. 2017 17 Temmuz.

Carson, CF ve ark. Melaleuca alternifolia (Çay Ağacı) yağı: antimikrobiyal ve öteki tıbbi özelliklerin gözden geçirilmesi. Clin Microbiol Rev. 2006 Ocak;19(1):50-62.

Shahtalebi, MA ve ark. Bir adaçayı aslı çubuğunun deodorant tesirleri: Antibakteriyel aktivite ve aksiller deodorantın duyusal değerlendirmesi. J Res Med Sci. 2013 Ekim;18(10):833-9.

Dumas, ER ve ark. Süper tehlikeli sonuç bir şerbetçiotu özütünün deodorant tesirleri: Corynebacterium xerosis ve Staphylococcus epidermidis’e karşı antibakteriyel aktivite ve bir şerbetçiotu/çinko risinoleat çubuğunun insanlarda aksiller deodorantın duyusal değerlendirmesi kanalıyla etkinlik testi. J Cosmet Dermatol. 2009 Eylül;8(3):197-204.

Kim, TW ve ark. Kafein, fizyolojik yükleme esnasında sudomotor aktivitedeki değişimler kanalıyla terleme hassasiyetini artırır. J Med Besin. 2011 Kasım;14(11):1448-55.

Watson, S. Ne Yediğiniz Sizi Terletebilir mi? WebMed: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treats/features/what-you-eat#1 12/08/2010, 20/02/2018 tarihinde erişildi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın