William Shakespeare Kimdir? – YazBuz 

“William Shakespeare kimdir?” Probleminin en iyi cevabı; Ozan, oyun yazarı ve oyuncu olarak yapmış olduğu çalışmalarla tanınan en büyük İngiliz oyun yazarlarından biriydi. Şairin tanınmış birçok eseri 1519 senesinde başlamış olan ve ortalama 25 yıl devam eden gösterim sürecinde ortaya çıkmıştır. Hamlet, Othello, Macbeth ve yazarın sonraki oyun yazarlarına ışık tutan öteki trajediler; Karakterleri psikoloji alanında sendromlara esin verdi.

26 Nisan’da Stratford-upon-Avon’da doğan Shakespeare, “Avon’un en kötüsü” olarak da bilinir. Sadece kendi adıyla yayımladığı 38 oyun ve 154 sone ile trajedi, oyun yazarlarının en iyi ve en malum isimlerinden biri haline geldi.

Uzun öykülü şiirleriyle İngiltere Halk Şairi oldu ve yüzlerce eserle beraber kendi adını taşıyan Stratford’dan ayrıldı. Dünyaca meşhur William Shakespeare’i tam olarak tanıtmak için, “William Shakespeare Kimdir?” yazının devamında. Suali cevaplayacağız, keyifli okumalar!

William Shakespeare’in Yaşamı

Shakespeare’in birçok heykelinden biri bugün hala sergileniyor

Meşhur yazarın doğum zamanı aslına bakarsak oldukça şüphelidir. Shakespeare 23 Nisan 1616’da öldü. Ölümü ile doğum günü arasındaki tarih yakın olmasına karşın, yaşam öyküsü yazarları doğum tarihini 23 Nisan olarak deklare etti, sadece Shakespeare’in vaftiz zamanı 26 Nisan olarak belirlendi. Bundan dolayı doğum gününün bu tarihte olduğu sonucuna vardılar.

Herhangi bir belge yada kanıt olmamasına karşın evinin yakınında bir okula gittiği kabul edilen Shakespeare, Latince eğitim görmüştür.

Müfredatım kapsamındadır. Bundan dolayı kullandığı dil İngiliz İngilizcesinden birazcık farklıdır. Aslen Shakespeare’in İngilizcesi de günümüzde İngiliz dili ve edebiyatı derslerinde öğretilmekte ve öğrenilmektedir.

Evlilik ve Aile Yaşamının İşlerine Tesiri

Anne Hathaway ile genç yaşta evlenen ve üç evladı olan Shakespeare, 11 yaşlarındayken öldü. Bu ölümün etkilerini kronolojik olarak yorumlarken onun trajedi türündeki yazılarındaki değişimlere bakmak yeterlidir. Ek olarak, o sırada kurduğu ve sonrasında Kraliyet Adamları adını verdiği Lord Chamberlain’s People adlı bir tiyatro topluluğu, oğlunun ölümünden kısa bir süre sonrasında özelleştirildi.

Kariyeri süresince ve hatta ölümünden sonrasında bile sık sık gündeme gelen Shakespeare için yazılarının çalındığını iddia ederek ölümle yüzleşmek onun da aynaya bakmış olduğu bir devrin kapısını araladı. Zamanının en meşhur yazarlarından Green’in hırsızlık suçlaması ve gerçek dışı ikinci el olma suçlaması, içinde bulunmuş olduğu negatif koşullara karşın Shakespeare’i etkilemedi; kim bilir onu daha da popüler yapmış oldu.

William Shakespeare’in kariyeri

William Shakespeare'in kariyeri
Shakespeare’in en meşhur portrelerinden biridir.

Bilhassa 16. yüzyılın sonlarında William Shakespeare suçlamalardan beraat edince 10 senelik bir trajedi yazma sürecine girdi. “William Shakespeare kimdir?” Sorusuna yanıt veren Hamlet ve Macbeth şeklinde en meşhur eserlerini de tamamladı. 1623 senesinde The First Folio başlığı altında yazar hakkında birçok trajik yapıt yayımlandı. Gösterim süreci, yazarın oyuncu arkadaşları John Heminges ve Henry Codell tarafınca gerçekleştirildi.

Shakespeare’in eserleri, zamanının birçok meşhur yazarı da dahil olmak suretiyle geniş bir kitle tarafınca anlaşılmadı. 16. yüzyılın sonu Shakespeare’in kariyerinin zirvesi olarak tanımlansa da bu şöhretin kalıcı olmadığı açıktır. Shakespeare’in bugünkü dehası, ölüm sonrası yazınsal eğilimlerin sonucudur. Shakespeare’in kişiliği ve bilhassa 20. yüzyılda kıymet verilen eserleri günümüzde hala araştırılmakta ve edebiyat alanında mühim bir yer tutmaktadır.

Shakespeare karakterleri

Shakespeare'in karakterleri
Shakespeare’in dünyaca meşhur eserlerinden karakterlerin tiyatroya uyarlanması.

Yazının bu bölümünde, siyasal, sosyolojik ve yazınsal eserleri üstünde çalışılan Shakespeare’in ölümünden sonrasında yarattığı imgeler üstünde durulacaktır. Bu hedef doğrultusunda ilerlemek için büyük şairin eserlerine de değineceğiz. İşte Shakespeare’in en tanınmış karakterlerinden bazıları:

otel

Othello, Shakespeare’in aynı adlı oyununun kahramanıdır. Kitap ırkçılık, kıskançlık ve romantizm kavramlarını tartışıyor. Trajedinin teması, sıkıntılı bir tarihsel-sosyolojik dönemde aşk (Desdemona) arayışı ve çevresinde yaşanmış olan vakalar olarak özetlenebilir. Othello’daki öteki karakterler:

 • yako: Desdemona’nın hizmetkarı ve Othello Emiri. Othello’ya olan nefretiyle hatırlanır.
 • Michael Cassio: Othello’nun komutasındaki genç bir teğmendir. Iago’nun oyunda Othello’ya karşı kullanmaya çalmış olduğu kişilerden biridir.
 • Emilia: Iago’nun karısı ve Desdemona’nın hizmetçisi.
 • Montano: Olayların yaşandığı iki yerden biri de eski Kıbrıs valisi.

Kitapta bahsedilen kıskançlık tanımı, patolojik kıskançlık olarak algılanan Othello sendromuna da esin kaynağı olmuştur.

Romeo ve Juliet

Bir aşk trajedisi olan Romeo ve Juliet, vakalarda etkili olan baş ve yan karakterlerden oluşur:

 • Romeo ve Juliet: Onlar Shakespeare’in en meşhur oyunları olan Romeo ve Juliet’in kahramanlarıdır.
 • Mercutio: Yazarın öteki karakterlerinden önde gelen Romeo’nun yakın arkadaşıdır. Romeo ve Juliet’in aşk trajedisinde arabulucu olarak görünür.
 • Lord Montegue: Romeo’nun babasıdır.
 • Lord Capulet: Juliet’in babasıdır.
 • Prenses Escalus: Hikayenin geçmiş olduğu Verona şehrinin hükümdarıdır.

mezra

Oyunun kahramanı Danimarka prensi Hamlet’tir. Oyunda yer edinen öteki karakterlerden bazıları:

 • Ofelia: Hamlet’e aşık bir hanımdır.
 • Claudius: Hamlet’in amcası ve babasının ölümünden sonrasında, Hamlet yeni kral oldu.
 • Osrik: Claudius’un Hamlet’e gönderilmiş olduğu saray mensubu.

Macbeth

Kahramanın adı Macbeth. Oyunda Macbeth, İskoçya Kralı’na suikast düzenlemeyi ve onun yerine geçmeyi amaçlıyor. Bu amaçla hazırlanan etkinliklerde yer edinen karakterler şu şekildedir:

 • Kral Duncan: Macbeth’in suikast yapmayı organize ettiği İskoçya Kralı.
 • Kadın Macbeth: Yazarın Macbeth oyunundaki kahramanın karısıdır. Oyunda kocasını Macbeth’i öldürmesi için galeyana getirir. Dizilerde ve filmlerde çoğunlukla karşılaştığımız en ölümcül karakterlerden biri ve biz onu bir tek “fena bir karı” olarak görüyoruz.
 • Macduff: Oyunda kralın suikastının gizemini çözmeye çalışan bir karakterdir.

Her birimiz hayatımızın bir noktasında yarattığı birçok değişik yapıt ve imgeyle okuma listelerimizde adından söz ettiren Shakespeare ile karşılaşırız. Yarattığı imgelerde kendimizi buluyor ve eserdeki olayların bir noktada hayatımızı etkilemesine izin veriyoruz.

Shakespeare’in mühim eserleri de dahil olmak suretiyle en iyi ortaçağ filmleri: Ortaçağ filmleri: Tüm zamanların en destansı 15 filmiyle ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Shakespeare’in trajedilerinde, duygusal ilişkilere oldukça boyutlu yaklaşım, görülmeyeni yaşamamıza ve tahmin etmemize destek verir. Böylece tek düze bir yaşamın bir köşesinde bigün Hamlet, bigün Romeo, bigün William Shakespeare’in karakterleri olarak düşünürüz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın