Yanan Volkswagen Kombi – Klasik Bir Van İçin Ateşli Bir Problem

Hava soğutmalı Volkswagen Kombi, yalnız karakter sızan ikonik bir araçtır. Kombiler de pratiktir. Onları işe götürebilir, aileyi gezdirebilir ve içlerinde kampa gidebilirsiniz ve hala günlük olarak kullanıldığını ve ara sıra kullanım için restore edildiğini görebilirsiniz. Hala günlük şoförü olarak bir sürücüye haiz olmak isteyen bir sürü genç adam ve kız var.

Volkswagen kombilerin rahatsız edici bir kusuru var. Alev alırlar ve peşinden veda Kombine olur.

Öyleyse niçin alev alıyorlar ve sizinkinin yanmasını durdurmak için ne yapabilirsiniz?

Hemen hemen bir VW dergisinde kati bir yazı bulamadım, sadece 14 yılı aşkın bir süredir günlük sürücüm olarak 1976 2 litrelik cumbalı penceremi kullanıyorum, bu yüzden sorunla ilgilendim ve öğrendiğim kadar oldukca şey öğrendim. Yapabilirdim. Suali elimden geldiğince cevaplayacağım.

Aslen Kombi’nin yanmasına niçin olabilecek birkaç değişik şey var, sadece hepsi motor bölmesinde yakıtın gevşemesine geri dönüyor. Kombilerde motorun önünde ve üstünde bir yakıt deposu, buradan yakıt pompasına inen bir hortum ve tenekeden geçerek karbürlere giden başka bir hortum bulunur.

Kombiler artık eskidi ve tekrardan yapılmadıkları sürece yaşla ilgili birçok sorunları var. O süre bile, büyük olasılıkla her şey yeni duruma getirilmemiştir.

Bu yaşlılık problemlerinden biri de yakıt hatlarının bozulması ve çatlamasıdır. Muhtemelen sizinki değiştirilmiştir, sadece gene de deneyin. Çatladıklarında her yere gaz sızdırabilirler. Bir kıvılcım ve Kombiniz tarih olur. Ek olarak, motorun derhal altında, içinden egzoz geçen iki sıcak ısı eşanjörü bulunur. En büyük soruna, ısı eşanjörlerine yada kıvılcımlara neyin niçin bulunduğunu bilmiyorum, sadece minibüsünüzün dumana girmesi büyük seviyede alakasız.

O halde bu yakıt hatlarını deneyin ve kombi alırsanız eski ve çatlak yakıt hatları olan hiçbir yere sürmeyin. Değiştirin! Ve yakıt deposundan pompaya giden hortumu denetim etmeyi ihmal etmeyin. Yolun haricinde ve kolayca gözden kaçıyor.

Yakıt hortumlarını birkaç kez söktüyseniz, hortum kelepçesinin kenarıyla hortumu kesmediğinizden güvenli olun. Bu olabilir ve sonrasında motora gaz damlarsınız.

Yakıt hortumu, motoru çevreleyen teneke kutudan geçer. Tinware oldukca mühim bir rol oynar, motorunuzu serin tutmak için gereklidir. Su soğutmalı arabalardaki radyatör kadar önemlidir, bu yüzden atmayın. Sadece, teneke kutunun içinden yakıt hattının geçmiş olduğu yeri deneyin. Yakıt hattını tenekeden sakınan bir lastik rondela bulunmalıdır. Benimki sonunda öldü ve yenisini alamayacağım birkaç parçadan biriydi, bu yüzden sürtünmeyi durdurmak için yakıt hattını daha büyük çaplı bir hortum parçasına sardım.

Bir başka yaşlılık problemi da yakıt hatlarının karbüratöre girmiş olduğu yerdir. Karbüratörün parçası olan pirinç bir giriş borusu vardır ve bunlar gevşer. Ne işe yaradığını hayal edebilirsiniz. Otomobile giren gaz ansızın motorun her yerine fışkırıyor. Yaşasın Kombine!

Oldukca şanslıydım. Uzun süredir bir VW tamircisinden parçalar alıyordum ve bana o hususi problemden bahsetti. Oldukca geçmeden giriş borularını denetim ettim ve bunlardan biri hakikaten de otomobilden oldukca kolay bir halde çıktı. loctite ile yine taktım ve her iki giriş borusunu da tertipli olarak denetim ettim. Sizinki gevşekse, tamircinize danışın ve minibüsünüzü yine sürmeden ilkin onarım ettirin.

My Kombi’de ek olarak yakıt pompasında gevşek giriş ve çıkış boruları vardı. Loktite ile yine takılmışlar ve motorda bakım yaptığımda da denetim ediliyorlar.

Ben de başka bir sorunla karşılaştım. Yakıt deposunun yanında lastik bir dirsek vardır. Benimki öldü ve gaz kokusu alabiliyordum fakat sızıntıyı bulamadım. Sonunda Kombi’nin alt kısmından doldurucunun altına yakıt damladığını buldum. Yine sürmeden ilkin değiştirildiğini söyleyen iğneler.

Kombi yanmasına niçin olabilecek her şeyi listelediğimi söylemiyorum, bu yüzden bir v-dubber size başka nedenler söylerse, onları kulak verin. Ve kombinizin yakıt hatlarına iyi bakın. Gaz kokusu alırsanız, nereden geldiğini bulun ve düzeltin. Yol kenarında oturup sevgili Kombinizin dumanlar içinde yükselmesini seyretmek oldukca iç karartıcı olmalı.

Ve oluyor. VW dergilerinde ve forumlarda Kombi yakma hakkında data edineceksiniz ve ben şahsen birkaç vaka duydum. Karım bigün işe otomobille gidiyordu ve ileride bir duman sütunu ve mahalli itfaiye ekibi vardı. Yanından geçerken bir kombinin yandığını görmüş oldu. Yanmış kabuk, birkaç hafta süresince yaşadığım yerin yakınındaki bir depoda bitti.

Birkaç ay sonrasında benzin aldığım görevli Kombi’sinden bahsetti. Karısı kullanıyordu, gaz kokusu aldı ve denetim ettirmek için bir benzin istasyonuna gitti. Tamirci herhangi bir sızıntı göremediği için sürmeye devam etti. Kombi alev aldı ve işin sonu geldi.

Bunun sana olmasına izin verme.

YORUMLAR

Bir cevap yazın