Yumurtalık Kistleri – Yumurtalık Kistlerine Neden Olan Nedir?

Bir çok hanım üreme yıllarında kimi zaman yumurtalık kistleri ve bunların niçin olduğu problemler yaşar.

Bazı bayanların tek bir kisti olabilir ve tekrar asla rahatsız olmazlar. Bununla beraber, öteki bayanlar, şiddetli aylık ağrıya yol açan ve hatta kısırlığa niçin olabilen tekrarlayan sorunlarla uğraşmak zorundadır. Yumurtalık kistleri, bir kadının hormonlarının dengesini bozabilir ve onları yönetmezseniz başka birçok problemi tetikleyebilir.

Sadece yumurtalık kistlerinin ilk etapta oluşmasına yol açan nedir?

Yumurtalık kistleri – yumurtalıklarda oluşan sıvı dolu keseler – tane esnasında yumurtalıkları çevreleyen aşırı sıvı sebebiyle gelişir. Birçok hanım bu büyümeleri bilmeden geçici olarak yaşar. Yalnız belirli bir ay süresince adetlerinin oldukça ağrılı bulunduğunu varsayabilirler. Bir çok gelişme geçicidir ve kısa sürede kendi kendine kaybolur.

Bunlar çeşitli kist türleri ve nedenleridir.

Ö işleyen kistler sıvı, yumurtalıkta bulunurken yumurtayı çevrelediğinde gelişir. Bu tür kistler tehlikeli değildir, sadece rahatsızlığa niçin olabilirler.

Ö foliküler kistler Yumurtayı çevreleyen aşırı oranda sıvı sebebiyle gelişir. Çapı üç inç yada daha çok büyüyebilen bu tür kistler, yumurtalığın kendisinin şişmesine ve renginin değişmesine niçin olur. Foliküler kistler çoğu zaman birkaç ay içinde küçülür. Sadece dönemler esnasında ve hatta dönemler içinde birazcık ağrıya niçin olabilirler.

Ö Curpus lutern kistleri bir yumurtalık yumurtayı boşaltmak için yırtıldığında oluşur. Yumurtalık iyileşirken, yırtılmadan meydana gelen sıvılar bir yada daha çok kist oluşturabilir. Bazı durumlarda birkaç hafta içinde çözülebilirler. Sadece kalıcı olabilirler ve öteki kistlerin çoğundan daha çok bakım gerektirirler.

Ö endometriyal kistler endometriyal dokunun aşırı kanamasının sonucudur. Bu büyümeler, kanın yumurtayı çevreleyen kese içine sızmasına ve doldurmasına niçin olabilir. Kese yırtılabilir ve şiddetli pelvik ağrıya niçin olabilir.

Ö Polikistik over sendromu (PCOS) aynı anda ortaya çıkan çoklu kistlerle karakterizedir. Bu durum tıbbi müdahale gerektirebilir.

Ameliyattan kaçınmak için naturel tedaviler

Yumurtalık kistleri yaşamın bir gerçeği olsa da yumurtalıklarınızda kistlerin devam etmesi rahatsız edici olabilir. Doktorlar çoğu zaman yumurtalıklardaki kistleri çıkarmak için ameliyat önerirken, ameliyat kistlerin yeniden oluşmasını engellemez.

Ameliyata, ilaçlara, hormonlara, ağrı kesicilere yada öteki tıbbi tedavilere başvurmak yerine, yumurtalık ağrısını ve rahatsızlığını gidermek için birçok naturel yönteme güvenebilirsiniz. Naturel yöntemler, kistlerin başlangıçta oluşmasını yada çıkarıldıktan yada başka bir halde kaybolduktan sonrasında tekrardan oluşmasını da önleyebilir.

Naturel tedavi şekillerinin mühim bir yararı, sizin için tamamen güvenli olmaları ve hamile kalırsanız yavrunuz için güvenli olmalarıdır.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın