Yurt Dışındaki En Ucuz Üniversiteler

Devletimizde yurtdışında okumak isteyen talebe sayısı her geçen gün artmaktadır. Hem maddi kaygılar hem de kaliteli bir eğitim alma arzusu öğrencileri değişik deneyimlere sevk etmektedir. Kişisel gelişim, eğitim olanakları ve kariyer planlamasına dayalı köklü ve başarı göstermiş okullarda okumak isteyen birçok şahıs varken, öğrencilerin merak etmiş olduğu sorular ön plana çıkıyor. Yurtdışındaki en ucuz üniversitelere ulaşınca, sorulan sorulardan bazıları:

 • emek verme dönemleri
 • Kayıt saatleri
 • Internasyonal talebe programları
 • dil gereksinimleri
 • Üniversite eğitiminin kalitesi
 • Menşei ülke
 • maddi mevzular

Bilhassa yurtdışında okumak isteyenler bütçeleri dahilinde ucuz üniversitelere gitmeyi tercih ediyor. Bu yazımızda üniversite eğitimini yurtdışında tamamlamak isteyenler için birkaç üniversiteden bahsedeceğiz. Eğitim avantajları ve kariyer fırsatlarına ek olarak, öğrencileri toplumsal etkinliklerinde dikkate alan kaliteli okulları da dahil edeceğiz. Yurtdışındaki en ucuz üniversiteler hakkında yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz. Okumanın tadını çıkar!

Oslo Üniversitesi

Oslo Üniversitesi, yurtdışındaki en ucuz üniversitelerden biridir.

1881 senesinde kurulan, Norveç’in en büyük ve en prestijli üniversitesidir. Başkentte bulunan kurumda 32.000 öğrencinin eğitim görmüş olduğu biliniyor. Avrupa’nın en iyi 5. üniversitesi seçildi Oslo Üniversitesi, eğitim kalitesi açısından İskandinav ülkeleri içinde ilk sırada yer verilmiştir. AB üyesi olmayan ülkelere parasız eğitim sunmuş olduğu için en ucuz üniversiteler listesinin başlangıcında yer verilmiştir. Bu enstitüye gitmeyi seçtiğinizde eğitim alabileceğiniz fakülteler şunlardır:

 • İlaç tedavisi
 • Kanun
 • Tabiat Bilimleri
 • Liberal sanat
 • Matematik
 • Lutheran teolojisi
 • diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim
 • Yaratıcı Sanat ve Tasarım

Bordeaux Üniversitesi

Bordeaux Üniversitesi
Bordeaux Üniversitesi, yurtdışındaki en ucuz ikinci üniversitedir.

1441 senesinde Fransa’da kurulan en köklü ve başarı göstermiş teknik üniversitedir. Yabancı uyruklu öğrencilere bilhassa yüksek lisans programlarında birçok avantaj sunmaktadır. Bundan dolayı ucuz ve kaliteli eğitim arayan öğrencilerin çoğunlukla Bordeaux Üniversitesi’ni tercih etmiş olduğu bilinmektedir.

Kurumun mevcut güçlerine ulaşmasını elde eden özellikler, geniş bilim ekibi ve bilimsel faaliyetler için hazırlamış oldukları en çağdaş araştırma merkezleridir. Teknoloji ve mühendislikte dünya lideri olan University of Bordeaux’da okuyabileceğiniz başlıca mevzular; bilim, iktisat ve mühendislik programları.

Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi
Viyana Üniversitesi, yurtdışındaki en ucuz üçüncü üniversitedir.

1365 senesinde Avusturya’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin Almanca ve İngilizce eğitim programları vardır. Bilimsel nitelikli ekibi ve talebe çeşitliliği ile dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir. Eğitim kalitesinin yanı sıra 130 ülkeden talebe kabul ederek kültürel olarak da gelişmiştir. Mali kaynakları göz önüne alındığında, Avrupa’daki en uygun eğitim kurumlarından biri şeklinde görünmektedir. Eğitim fakültelerinden bazıları şunlardır:

 • İlaç tedavisi
 • Toplumsal Araştırma ve Medya
 • Beşeri bilimler
 • Matematik
 • Uygulamalı ve kuramsal bilimler
 • Bilgisayar Bilimi
 • Yaratıcı Sanat ve Tasarım

Bergen Üniversitesi

Bergen Üniversitesi
Norveç’teki Bergen Üniversitesi, yurtdışındaki en ucuz dördüncü üniversitedir ve çeşitli alanlarda eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden biridir.

1946 senesinde Norveç’te kurulmuş, internasyonal talebe programları kapsamında parasız eğitim veren bir devlet üniversitesidir. Hem lisans hem de yüksek lisans eğitim kalitesi ve fakülte çeşitliliği ile öğrencilerin tercihidir. Toplumsal ve kültürel çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Üniversite, kütüphanesi, müzesi, enstitüsü ve bilim merkezleri ile standardını kanıtlamaktadır. Bergen Üniversitesi’ni seçerken eğitim alabileceğiniz alanlar şunlardır:

 • İlaç tedavisi
 • Toplumsal Araştırma ve Medya
 • mühendislik
 • Beşeri bilimler
 • Bilgisayar ve Bilim
 • Matematik
 • Uygulamalı ve kuramsal bilimler
 • Yaratıcı Sanat ve Tasarım
 • İşletme ve Yönetim Araştırması
 • Ziraat ve Veterinerlik Araştırmaları
 • Eğitim ve öğretim

Würzburg Üniversitesi

Würzburg Üniversitesi
Listedeki öteki üniversitelerden biri de Würzburg Üniversitesi.

1402 senesinde kurulan Almanya’nın en köklü ve başarı göstermiş üniversitelerinden biridir. Almanya’nın internasyonal talebe programlarındaki başarısı, Würzburg’daki eğitimin kalitesi ve fırsatları incelendiğinde anlaşılabilir. Lisans ve lisansüstü programlarında sunmuş olduğu eğitim ve araştırmadan yararlanabilen 28.000 talebesi vardır.

Bilimsel çalışmalarından yararlanan Würzburg Üniversitesi mezunlarının bir çok tanınmış ve başarı göstermiş isimlerdir. Ek olarak mezunlarından 14’ü Nobel Ödülü’ne layık görüldü. Maddi gereksinimler incelendiğinde eğitim kalitesine karşın en ucuz kurumlar içinde yer verilmiştir. Ağırlıklı olarak toplumsal bilimler, hukuk, tıp ve bilim olmak suretiyle ortalama 70 lisans ve yüksek lisans kısmı bulunmaktadır.

Pisa Üniversitesi

Pisa Üniversitesi
Pisa Üniversitesi, yurtdışındaki en ucuz üniversiteler listesindeki son seçkin üniversitedir.

Başlangıçta Scuola Normale Superiore di Pisa olarak malum Pisa Üniversitesi, 1810’da kurulan İtalya’nın en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Bilimsel nitelikli programlara bakıldığında, öğretmenlerin becerileri ve bölüm sayısının öğrenciyi cezbettiği görülmektedir. Ek olarak Avrupa başta olmak suretiyle dünyanın her yerinden öğrencilere parasız eğitim sunmaktadır. Konaklama, araştırma olanakları ve senelik harçlık da internasyonal talebe programlarına dahildir.

Üniversitenin bilhassa toplumsal bilimler alanındaki başarıları, bu alana ilgi duyan öğrenciler tarafınca oldukça beğenilmektedir. İngilizce doktora programları başta Sosyoloji olmak suretiyle birçok toplumsal bilimciye kaliteli eğitim olanakları sunmaktadır.

Niçin Yurtdışında Eğitim?

Yurtdışında eğitim, bilhassa üniversite öğrencileri ile tanışma sürecinde gelişim için oldukca yönlü bir fırsat sağlar. Kaliteli eğitim ve kariyer imkanlarının yanı sıra yabancı bir ülkede tek başına kalabilmek insanoğlunun hayatındaki en mühim deneyimlerden biridir. Gelecekteki yaşamınız için oldukça mühim olan bu anlamış olur, gelişiminiz için fırsatlar yaratmanıza ve kariyerinize istediğiniz şeklinde yön vermenize destek verir. Internasyonal niteliklere haiz bir üniversiteye gittiğinizde dünya vatandaşı olarak çalışmak ve gittiğiniz her yerde kabul edilmek mümkündür.

Değişik bir bakış açısıyla değerlendirmeniz gerekiyorsa, üniversitenizin bulunmuş olduğu şehri tanıma ve yeni bir kültüre şahit olma fırsatına haiz olacaksınız. Sadece sizin şeklinde internasyonal öğrencilerle tanışma ve toplumsal becerilerinizi geliştirme şansınız var. İlgi alanlarınıza yönelik beceri ve yetkinliklerinizi geliştirirken toplumsal olanaklardan yararlanmak eğitim sürecinizi kolaylaştıracaktır. Bundan dolayı gerçek bir üniversite yaşamı yaşamak ve yeni sisteme uyum sağlayarak kendinizi keşfetmek ufkunuzu genişletmede etkili olacaktır.

Yurtdışında Eğitim Alacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Yurtdışında Eğitim Alacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler
Yurtdışındaki en ucuz üniversiteler hakkında öğrenmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki şey ise gideceğiniz üniversitenin YÖK eşdeğeri olup olmadığıdır.

Yurtdışında eğitim almaya karar verenlerin bilmesi ihtiyaç duyulan oldukca mühim detaylar var. Ilk olarak hangi kısmı okumak istediğinize karar vermelisiniz. Böylece ilgi alanınızda kaliteli ve prestijli fırsatlar sunan kurumları araştırmaya başlayabilirsiniz.

Peşinden tahsil süresi, üniversitenin konumu, eğitim sistemi, müracaat koşulları, yabancı talebe programları, internasyonal öğrenciler için fırsatlar ve HEI eşdeğeri şeklinde detaylara bakmanız gerekir. Detaylı araştırma sonunda hem ülkenin hem de üniversitenin finansal gereksinimlerini belirlemeli, güvenilir bulunmadığınız durumlarda personel ile iletişime geçmelisiniz. Bu aşamada yurt dışı üniversite tutarları ve burs imkanlarının yanı sıra geçim masraflarının bilhassa geçim masraflarının ne kadar olabileceğinden güvenilir olmanız gerekir. Bu sayede kalitenize ve yaşam kalitenize odaklanabilir, internasyonal itibara haiz kaliteli bir eğitim dönemine girebilirsiniz.

Yurtdışında En Ucuz Üniversiteler makalesi ilginizi çekiyorsa, Türkiye’deki Yabancı Üniversiteler makalesine de bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın